Izraeli vret luftëtarë të Hezbollahut në Siri

Një grup që monitoron luftën ka thënë se nga një sulm izraelit me dron në Siri janë vrarë dy luftëtarë të lëvizjes libaneze, Hezbollah

Sulm në Siri. Fotografi ilustruese nga arkivi. Foto: Reuters

Nga një sulm izraelit me dron në Siri u vranë dy luftëtarë të lëvizjes libaneze, Hezbollah, tha një grup që monitoron luftën.

“Një dron izraelit gjuajti dy dronë drejt një makine dhe një furgoni të Hezbollahut në qytetin Kusajr në provincën Homs, teksa ata po udhëtonin për në aeroportin Al-Daba. Sulmi la të vrarë të paktën dy luftëtarë të Hezbollahut dhe plagosi të tjerë”, tha vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut.

Ky ishte sulmi i tretë kundër Hezbollahut – grup që mbështetet nga Irani – në Siri gjatë kësaj jave.

Të hënën, sulmet izraelite në zonën Kusajr, që gjendet afër kufirit me Libanin, vranë tetë luftëtarë proiranainë, tha Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut, organizatë me seli në Britani, por që bazohet për informacione nga një rrjet burimesh brenda Sirisë. Sipas burimeve të AFP-së, të paktën njëri prej të vrarëve ishte luftëtarë i Hezbollahut.

Një tjetër sulm ndodhi më 18 maj dhe shënjestroi një “komandant të Hezbollahut dhe shoqëruesin e tij”, tha vëzhguesi.

Izraeli rrallë komenton për sulmet individuale në Siri, por vazhdimisht ka thënë se nuk do të lejojë armikun e tij të përbetuar, Iranin, që të zgjerojë prezencën e tij në këtë shtet.

Që kur ka nisur lufta civile në Siri, Izraeli ka kryer qindra sulme ajrore, duke shënjestruar kryesisht pozicionet e ushtrisë dhe luftëtarët e mbështetur nga Irani, përfshirë ata të Hezbollahut.

Sulmet izraelite në Siri janë rritur që kur ka nisur lufta në Gazë mes ushtrisë së Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – që mbështetet po ashtu ka Irani. /REL

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika