Japin dorëheqje kryetarët e katër komunave veriore

Pas vendimit për bojkotimin e institucioneve të Republikës së Kosovës nga Lista Serbe, zyrtarët policorë, punonjësit e gjykatave dhe institucioneve të tjera, dorëheqje kanë dhënë edhe kryetari i Mitrovicës së Veriut, Milan Radojeviq dhe kryetarët e Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçan-it

Ilustrim, FOTO: RADIOPLUS

Të dielën e 6 nëntorit, ka dhënë dorëheqje kryetari i Mitrovicës së Veriut, Milan Radojeviq dhe kryetarët e komunave të Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit.

Njëjtë kanë vepruar edhe shtatë këshilltarët e këshillit komunal të Mitrovicës së Veriut, raporton Radio Kontakt Plus.

Sipas raportimeve, në seancën urgjente të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Veriut, u tha sa dorëheqja do t’i kalojë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Me këtë akt, komunat serbe në veri praktikisht pushuan së funksionuari brenda sistemit të Kosovës.

Kryetari i komunës së Leposaviqit, Zoran Todiq, i cili ka dhënë dorëheqje, është larguar zyrtarisht nga institucionet e Kosovës, në mëngjesin e së dielës, me ndihmësshefat e tij të kabinetit.

Ai ka deklaruar se “nuk ka dorëzim, ecim përpara”.

Ndërkaq, përfaqësuesit e Listës Serbe, në takimin me përfaqësuesit serbë të institucioneve të Kosovës, kanë vendosur për bojkotimin e institucioneve të Republikës së Kosovës, të shtunën e 5 nëntorit.

Pas takimit të mbajtur në Zveçan, ishte momenti pas deklaratës së një zyrtari policor serb, atëherë kur një pjesë tjetër e policëve serbë zhveshën uniformat e Policisë së Kosovës për të treguar në mënyrë simbolike se bojkotimi tashmë po ndodhte.

Përveç zyrtarëve policorë, punonjësve të gjykatave dhe institucioneve të tjera, dorëheqje kanë dhënë edhe kryetarët e komunave veriore dhe Goran Rakiq, nga pozita e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës.

Një njoftim i tillë erdhi pas vendimit të autoriteteve të Kosovës për suspendimin e drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Nenad Gjuriq, i cili kishte refuzuar që të zbatojë vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave që kanë targa të lëshuara nga Serbia në RKS – Republika e Kosovës.

Ndërsa për sot (e diel), ata kanë paralajmëruar edhe protestë, e cila planifikohet të fillojë nga ora 12:00.

Lista Serbe mban protestë në veri të Mitrovicës

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika