Java e Albanologjisë, diskutohet për folklorin shqiptar

Po vazhdojnë të mbahen aktivitete të shumta në kuadër të Javës së Albanologjisë në Kosovë. Në ditën e katërt u fol për folklorin shqiptar dhe rrënjët e tij

Java e Albanologjisë

Studiuesit po tregojnë gjetjet e tyre e të tjerët po dëgjojnë me vëmendje.

Në ditën e parafundit të javës së Albanologjisë u fol e u prezantuan punime për folklorin shqiptar, nisur nga studimi për Qamilin e Vogël, vallet kombëtare e deri tek analizimi i tingujve të ndryshëm muzikor.

Sekretari shkencor në Institutin Albanologjik, Lulzim Lajqi tregon për rëndësinë e kësaj jave.

 “Unë mund të them që jemi të kënaqur me rrjedhën që ka shku deri tash, mirëpo mendoj që vlera e vërtetë e këtij aktiviteti është kur të botohen kumtesat, ne e kemi traditë dhe rëndësia e këtyre punimeve më e madhe është kur te gjitha këto botohen në vëllime”, tha Lulzim Lajqi.

Lulzim Lajqi

Një ndër studiuesit që ishte i ftuar të fliste për materialin muzikor folklorik tregoi çështjet kryesore që diskutuan për këtë temë.

Studiuesi Liburn Jupolli deklaroi se “Folklori është prezent në vet shoqërinë dhe Instituti merret me këtë pjesë dhe është i hapur gjithnjë për publikun e gjerë”

Liburn Jupolli

Në ditën e fundit të Javës së Albanologjisë, do të diskutohet për format dhe praktikat e solidaritetit tradicional e bashkëkohor ndër shqiptarë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika