Java e Modës në Paris bëhet serioze me Saint Laurent, Dior dhe të tjerë

"Të dua, por dua edhe diçka për të veshur" është motoja për koleksionin pranverë/verë 2024

Veshje nga Saint-laurent, për sezonin 2024

Marka e njohur franceze, Saint Laurent ka prezantuar koleksionin e modës për stinorin e verës 2024.

Shtëpia franceze e modës ka qëndruar besnike ndaj ngjyrave bazike siç është e bardha dhe e zeza si dhe grija e bezha. Por këtë radhë, thuajse në çdo veshje, spikat ngjyra kaftë e mbyllur, nga bustet elegante te pantallonat kargo, fustanet e ngushta e të shkurtra apo dhe këmishat e holla.

Me pasarelën të ngritur buzë Senës, me pamje magjike nga Kulla Eifel, Saint Laurent u përgëzua për elegancën e veshjeve të ditës dhe mbrëmjes, mbi takat e larta.

Java e modës në Paris, Saint Laurent prezanton koleksionet e reja

Beli në pah është sugjerimi i Saint Laurent për femrat, pavarësisht veshjes elegante apo më sport.

Fundet sugjerohen po ashtu të ngushtë, pas trupi, shoqëruar me body apo bluza saten.

Veshja plotësohet nga syzet e mëdha, kapele aviacioni e rripa të mëdhenj lëkure, që e kompletojnë stilin kryesisht pranveror.

Kjo nuk do të thotë se veshja e guximshme dhe jopraktike është gjithmonë një gjë e keqe.

Ne kemi nevojë për ëndrra dhe ide të mëdha, gjithashtu.

Por duhet të ketë një rrugë të mesme midis luksit krejtësisht të papërshtatshëm dhe të qetë dëshpërues.

Vetëm disa ditë pas Javës së Modës në Paris, duket sikur dizajnerët kanë gjetur një ekuilibër midis guximit ekstrem dhe një të keqeje më të arritshme.

E para ishte Vaquera, një markë konceptuale me bazë në Nju Jork me një ADN jashtëzakonisht joserioze që po evoluon në diçka shumë më të këndshme për klientin e modës.

Vaquera

Këtë sezon, dizajnerët Patric DiCaprio dhe Bryn Taubensee menduan për konceptin e ekspozimit – mënyrat se si ne bombardohemi vazhdimisht me kamera dhe se si përpiqemi ose të fshihemi nga e gjithë kjo ose ta përqafojmë atë.

Koleksioni i tyre ishte një përzierje me takt copash për t’ju bërë të dalloheni ose zhdukeni, si një trup me pallto të hapur kundër një jeleku të thjeshtë me rrip të zi dhe pantallonave të ngjashme.

Një tjetër stiliste që eci në atë linjë ishte e sapoardhura Ellen Hodakova, nga Stokholmi. Modelet e Hodakovës janë padyshim provokuese – shih fustanin e gjatë deri në dysheme, i bërë tërësisht nga stilolapsa të varur – por ato gjithashtu ofrojnë gamë.

Një fund kolone me buzë të bëra për t’u dukur si bel i pantallonave ishte i lezetshëm, ashtu si dhe palltoja e gjatë e kostumit me dy krahë dhe me vija.

Ndërsa ajo është ende e prirur më shumë drejt konceptualit, kishte pika të rrobave të shitshme dhe të veshura, pjesë që dëshmuan se Hodakova është ajo për t’u parë.

Ellen Hodakova,

Peter Do, një stilist që është quajtur pikërisht kështu për disa vite, shtoi një nxitje të mirëseardhjes në sezon me shfaqjen e tij.

Pasi debutoi koleksionin e tij për Helmut Lang në Nju Jork, Do solli rrobaqepësinë e tij të preferuar nga fansat në Paris (si dhe disa pamje të lakmueshme nga linja e tij e ardhshme për Banana Republic).

Peter Do

Ndryshimet dhe kostumet e fundeve qofshin të mallkuara – pikat kryesore të tij përfshijnë një fustan të bardhë të lëngshëm me një supe me një panel të kuq të tejdukshëm të vendosur në bust dhe pantallona të prera bukur me të çara përpara.

I fortë, por jo frikësues, ky është një koleksion pranveror që ndërthur biznesin me guximin.

Maria Grazia Chiuri e ka bërë gjithmonë feminizmin thelbin e vizionit të saj në Dior, por veçanërisht këtë sezon pas një vere që mbushi burimet tona në Instagram me byzylykë miqësie, kapele argjendi kauboj dhe rozë Barbie, u ndje si diçka që kishim nevojë.

Për pranverën e vitit 2024, stilisti u frymëzua nga gratë jokonvencionale në histori dhe u bashkua me artisten Elena Bellantoni, instalimet video të së cilës duke theksuar reklamat seksiste u shfaqën në ekranet gjigante në të gjithë hapësirën e pistës.

Christian Dior

Kontrasti i mrekullueshëm midis paletës pikturë njëngjyrëshe të Chiuri dhe ngjyrës rozë dhe të verdhë neoni të veprës së artit, e cila u titullua Not Her , i dha peshë një koleksioni që synon të tregojë se sa rroba delikate, por të bëra bukur mund të veprojnë si kostume të armaturës.

Ndryshe, java e Modës në Paris përfundon më 3 Tetor dhe deri atëherë, kryeqyteti francez do të mirëpresë qindra adhurues të modës, por edhe yje të showbiz-it, që nuk humbasin rast për të shijuar nga afër koleksionet e reja dhe takimet me njëri-tjetrin.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika