Jemeni fillon restaurimin e kryeqytetit të tij

Pas viteve të qëndrueshme të luftës, një armëpushim po i jep jetë të re kryeqytetit të Jemenit

Jemeni fillon restaurimin e kryeqytetit të tij
Jemeni fillon restaurimin e kryeqytetit të tij

Sanaa e vjetër po rindërtohet si pjesë e një përpjekjeje restauruese në shkallë të gjerë të udhëhequr nga UNESCO.

Shumë prej ndërtesave të saj historike u dëmtuan nga bombardimet

Sanaa dhe Jemeni Verior janë përballur me mijëra sulme ajrore që nga viti 2015 gjatë një konflikti shtatëvjeçar midis koalicionit ushtarak të mbështetur nga Arabia Saudite dhe lëvizjes Houthi të lidhur me Iranin.

Mijëra njerëz kanë vdekur si pasojë e luftës. Por një armëpushim u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara në prill.

Zyrtarët thonë se rreth 5 m8jë ndërtesa u dëmtuan gjatë rrjedhës së luftës – duke përfshirë 380 që janë në prag të kolapsit.

Mohammed Jumeh është ambasador i Jemenit në UNESCO.

Ambasador i Jemenit në UNESCO, Mohammed Jumeh
Ambasador i Jemenit në UNESCO, Mohammed Jumeh

“Është shumë e rëndësishme sepse gjatë kohës së luftës, për fat të keq, njerëzit po fokusohen në luftë, madje edhe lajmet që dalin nga Jemeni janë për luftë. Tani duhet të japim pak shpresë. Është e rëndësishme në lidhje me mbrojtjen, mbrojtjen, rinovimin e vendeve kulturore në Jemen”, shtoi ai.

Restaurimi po u jep gjithashtu punë jemenasve – më shumë se 4 mijë janë duke punuar në projekt.

Shtëpitë familjare janë të radhës në listë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika