Jep dorëheqje kreu i policisë kufitare, pas hyrjes pa asnjë kontroll të patriarkut serb Porfirije në Mal të Zi

Vasko Akoviq ka dhënë dorëheqje nga pozita e shefit të policisë kufitare. Dorëheqja e Akoviq vjen pas moskontrollit dhe mosevidentimit të hyrjes së patriarkut serb Porfirije në Mal të Zi, një ditë më parë kur edhe u nënshkrua Marrëveshja Themeltare mes qeverisë malaziase dhe Kishës Ortodokse Serbe

Hyrja e patriarkut serb në Mal të Zi, pa procedurë zyrtare, e ka dëmtuar shefin e policisë kufitare Vasko Akoviç.

Vasko Akoviç ka vendosur të heqë dorë nga pozita e shefit të policisë kufitare, përcjell mediumi malazias CDM.

Shefi i policisë kufitare malaziase, Vasko Akoviç

Lajmin e ka bërë të ditur motra e Akoviç.

Përmes një postimi ajo është shprehur se, “Vëllai im Vasko Akoviç dha dorëheqjen sot sepse kolegët e tij, të cilët kishin atë shef, i punonin pas shpine dhe organizuan hyrjen e paligjshme të patriarkut në Mal të Zi pa procedurë zyrtare…”.

Postimi i Marina Akoviç

Lidhur me dorëheqjen e tij ka komentuar edhe kryetari i komitetit Malazez të Helsinkit, Miodrag Vllahoviç.

Ai ka shprehur respektin e tij ndaj Akoviç për vendimin e marrë.

“Kreu rajonal i policisë kufitare, Vasko Akoviç, ka dhënë sot dorëheqje nga ajo pozitë, për shkak se Patriarku i Kishës së Serbisë, Porfirije Periq ka hyrë në Mal të Zi dhe ka dalë me të gjithë delegacionin pa asnjë kontroll dhe regjistrim. Respekt i madh për këtë njeri”, ka shkruar Vlahoviç në Twitter.

Nënshkruhet Marrëveshja Themelore mes Qeverisë së Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika