Jesus përmbys Watford-in

Jesus shënon 4 gola duke zgjatur rrugën e Watford-it në Premier League

Gabriel Jesus ka shënuar katër gola dhe ka shënuar të pestin teksa Manchester City mposhti Watfordin për të kaluar katër pikë përpara në krye të Premier League-s.

City e di se do të jetë kampion nëse fiton të gjitha ndeshjet e mbetura në ligë dhe do të shpresojë për më shumë pasdite si kjo.

Megjithëse Watford-i u përpoq, ata u mposhtën pa mëshirë nga City dhe mbeten shtatë pikë larg sigurisë.

Hornets-ët kanë pësuar humbje të rënda në “Etihad Stadium” më parë siç ishte humbja me rezultat 8-0, këtu më 2019, në vizitën e tyre të fundit.

Braziliani, Gabriel Jesus, e kaloi Cityn në epërsi brenda katër minutave kur ai ktheu topin në krosimin e drejtuar nga Oleksandr Zinchenko duke dyfishuar më pas epërsinë e tyre kur ai shënoi me kokë një gol të saktë të Kevin de Bruyne nga afërsia.

 

Hassane Kamara tërhoqi një gol kur lëvizja e tij e fuqishme nga këndi i shpëtoi Edersonit, por Rodri riktheu avantazhin e Cityt me dy gola para pushimit me një goditje të zhurmshme, në këndin e sipërm pasi Jesus e gjeti atë në buzë të zonës.

Çdo shpresë për një rikthim të Hornets-ave u mbyll pikërisht në fillimin e pjesës së dytë, kur gabimi i Kamara lejoi që Jesus të futej në portë duke  u rrëzuar nga portieri vizitues, Ben Foster.

Arbitri, Kevin Friend, tregoi në vend dhe, pas një kontrolli të gjatë VAR, vendimi qëndroi duke e lejuar Jesusin të godiste penalltinë dhe të përfundonte het-trikun e tij të parë në Premier League që nga mbërritja në Mançester, në 2016-ën.

Jesus nuk kishte mbaruar ende, duke përfunduar një lëvizje të shkëlqyer skuadre menjëherë më pas, kur ai vrapoi në një pasim të De Bruyne, dhe megjithëse nuk pasuan më gola në gjysmën e fundit, City kishte kohë që kishte përmbysur rezultatin.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika