Jetëgjatësia në Gjermani ka pësuar rënie si pasojë e Covid 19

Jetëgjatësia për vajzat e porsalindura vitin e kaluar ka qenë 83.2 vjet ndërsa për djemtë 78.2 vjet. Sipas Zyrës Federale të Statistikave “Arsyeja kryesore për këtë zhvillim janë shifrat jashtëzakonisht të larta të vdekjeve gjatë valëve të COVID-19”.

Ilustrim

Sipas zyrës kombëtare të statistikave në Gjermani, jetëgjatësia mesatare ka rënë ndjeshëm mes viteve 2019 dhe 2021, ndryshim ky që i atribuon numrit jashtëzakonisht të lartë të vdekjeve gjatë pandemisë së virusit Covid-19.

Jetëgjatësia për vajzat e porsalindura vitin e kaluar ka qenë 83.2 vjet ndërsa për djemtë 78.2 vjet, ka thënë të martën e 26 korrikut, Zyra Federale e Statistikave. Kjo është një rënie përkatësisht 0.4 dhe 0.6 vjet krahasuar me vitin 2019, një vit para pandemisë.

“Arsyeja kryesore për këtë zhvillim janë shifrat jashtëzakonisht të larta të vdekjeve gjatë valëve të COVID-19”, ka thënë zyra në një deklaratë.

Një rritje në përqindjen e të moshuarve në Gjermani ka çuar në pritjet gjatë 20 viteve të fundit për rritjen e numrit të vdekjeve, por jetëgjatësia ishte rritur përpara pandemisë, ka theksuar zyra.

Deri në goditjen e COVID-19, shifrat e vdekjeve po rriteshin mesatarisht me 1-2% në vit, por vdekjet ishin 5% më të larta në 2020 dhe 4% më shumë vitin e kaluar sipas statistikave, që do të thotë se kishte 70 mijë deri në 100 mijë vdekje më shumë gjatë dy viteve nga sa do të pritej statistikisht, transmeton euronews.

Zyra e statistikave ka shtuar se rreth 115 mijë vdekje të njerëzve me koronavirus janë në dy vitet e fundit, ndërsa masat paraprake të lidhura me pandeminë mund të kenë reduktuar vdekjet nga sëmundje të tjera.

Ndryshe, Gjermania ka një popullsi prej 83 milionë banorësh.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika