Jimmie Johnson i zhgënjyer në debutimin e Toyota në Daytona 500

Për 21 vjet, shtatë herë kampioni i NASCAR Cup, Jimmie Johnson, voziti një Chevrolet, duke fituar tre gara në Daytona International Speedway, duke përfshirë dy Daytona 500. Këtë vit, bashkëpronari i Legacy Motor Club hyri në një Toyota për herë të parë në karrierën e tij për shkak të kalimit të ekipit të tij në atë OEM.

Dhe, për fat të keq, asgjë nuk shkoi siç ishte planifikuar për 48-vjeçarin Johnson.

Së pari, Johnson pothuajse humbi Daytona 500 për shkak të përfshirjes së tij në një aksident me katër makina me 10 xhiro të mbetura në garën e tij kualifikuese. Dëmtimi i Toyota Camry-t të tij ishte minimal dhe ai arriti të arrijë në vendin e 12-të për të fituar pozicionin e 23-të fillestar në fushën Daytona 500.

Më pas, Daytona 500 me 200 xhiro ishte vetëm pesë xhiro të vjetra kur Johnson u përfshi në një aksident me shtatë makina në pjesën e përparme të pistës 2.5 milje. Johnson vazhdoi në garë, por përfundoi i 28-ti, katër xhiro më poshtë ndaj fituesit të garës William Byron.

“Ka një optimizëm në fillim, shpresojmë, ne mund të rregullojmë pezullimin dhe më pas të paktën të konkurrojmë në draft,” tha Johnson, i vetmi shofer që konkurroi në Daytona 500 pasi u fut në Sallën e Famave të NASCAR.

“Më pas, me kalimin e kohës, ne e kuptuam ashpërsinë e dëmit dhe thjesht kishim shumë dëme për të mbetur në draft, përveç nëse kisha një situatë unike. Pra, atëherë, në atë pikë thjesht po pyesja veten nëse do të kishte më shumë kujdes dhe nëse do të fitonim disa pozicione përmes paralajmërimeve.”

Gara tjetër e Johnson është 28 prill në Dover.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika