Joe Biden, merr vaksinën e katërt anti-Covid19

Joe Biden duke u vaksinuar. Foto: AP

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden i ka bërë thirrje Kongresit të miratojë miliarda dollarë fonde shtesë për të luftuar pandeminë COVID-19.

Kjo deklaratë e Presidentit Biden, erdhi të mërkurën pasi e morri dozën e katërt përforcuese kundër Covid-19, një ditë pasi rregullatorët federalë miratuan dozën e katërt përforcuese për persona të moshës 50 vjeçare e më lart.

Biden foli, gjersa administrata e tij kishte krijuar një webfaqe interneti për t’i ndihmuar qytetarët amerikanë të kenë qasje më të lehtë për testet, vaksinat si dhe trajtimet kundër virusit Covid-19. Po ashtu, në këtë web-faqe mund të shikojnë përditësimet e fundit për shkallën e infeksionit në zonat ku ata banojnë.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden

Bideni, u kërkoi autoriteteve amerikane të sigurojnë “menjëherë”, fonde shtesë për të garantuar furnizim të vazhdueshëm me mjete për ta luftuar pandeminë.

“Kongres, ne duhet të sigurojmë furnizim shtesë tani”, ka thënë Bideni, duke paralajmëruar për mungesë të vaksinave, testeve dhe trajtimeve. “Kjo nuk është partiake, është mjekësi”, ka shtuar Bideni.

Biden 79 vjeç, mori dy dozat e para të vaksinës kundër koronavirusit pak para se të merrte detyrën e presidentit dhe një dozë të parë përforcuese në shtator të vitit të shkuar.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika