Johnson kthehet në Kiev dhe takohet me Zelenskyn

Këtë të diel ish-kryeministrisë i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson është kthyer në Kiev dhe ka takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në ditën kur u shënua Dita e Unitetit të Ukrainës

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson vendos lule për të nderuar të vrarët gjatë pushtimit rus të Ukrainës teksa viziton Kishën e Sviatoho Apostola Andriia Pervozvannoho në Bucha të dielën. Foto: CNN

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson është kthyer në Kiev të dielën e 22 janarit, ndërsa Ukraina ka shënuar Ditën e Unitetit të Ukrainës dhe ka udhëtuar në Bucha dhe Borodianka me kreun e administratës ushtarake rajonale të Kievit, Oleksii Kuleba.

Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar është parë duke mbajtur shënime gjatë vizitës në Borodianka, të cilën rusët e pushtuan për një muaj në fillim të luftës. I pyetur nga Johnson se sa nga ata që kishin ikur nga qyteti ishin kthyer, Kuleba ka thënë se popullsia është kthyer në rreth 60 për qind të asaj që ishte para luftës.

Johnson ka vizituar një ekspozitë kushtuar masakrës së Buçës, dhe ka vendosur lule në një varr masiv dhe tha se “Mbretëria e Bashkuar do të qëndrojë pranë Ukrainës për aq kohë sa të duhet”.

Ai gjithashtu është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky në Kiev për të premtuar mbështetjen e tij të vazhdueshme dhe për të pyetur se si mund të ndihmonte Ukrainën.

Johnson e ka informuar Zelenskyn për vizitën e tij në Borodianka dhe Bucha më herët atë ditë, duke e përshkruar atë që ai e pa si “të tmerrshme”.

Zelensky ka falënderuar Johnson, i cili ka vizituar vendin disa herë gjatë kohës së tij si kryeministër, për mbështetjen e tij në një postim në Telegram duke e quajtur atë “një mik të vërtetë të Ukrainës”.

Dita e Unitetit të Ukrainës shënon përvjetorin e bashkimit midis Republikës Popullore të Ukrainës dhe Republikës Popullore të Ukrainës Perëndimore, nënshkruar më 22 janar 1919, raporton CNN.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika