Jordi Alba tregon nëse Messi ishte arsyeja e vetme e largimit nga Barcelona

Jordi Alba ka shpjeguar se pse Lionel Messi nuk ishte e vetmja arsye që ai u largua nga Barcelona për të filluar një kapitull të ri me Inter Miami në MLS

Jordi Alba dhe Lionel Messi

Jordi Alba pranon se ribashkimi me Lionel Messin ishte një faktor për t’u bashkuar me Inter Miami, por fitimi i më shumë titujve mbetet motivimi i tij kryesor.

Ish-mbrojtësi i majtë i Barcelonës nënshkroi në Florida korrikun e kaluar dhe mori një shije të menjëhershme të suksesit kur skuadra e tij e re fitoi në Kupën e Ligës, ndërsa Messi e shpalli veten para audiencës së tij të re në shtetin e tij në një stil mahnitës.

Dëshira e Albës për të fituar duket aq e mprehtë sa kurrë më parë, pasi ai shpjegoi pse ka zgjedhur të jetojë në Sunshine State.

“Nuk lodhem duke fituar”, tha Alba për CBS Sports përpara sezonit të ri të MLS.

“Dua të vazhdoj të fitoj, të vazhdoj të konkurroj. Nëse nuk do ta kisha atë emocion, nuk do të kisha ardhur këtu. Do të kisha qëndruar në Barcelonë, në shtëpi, duke mos luajtur futboll. Mundësia ishte shumë tërheqëse. Gjithashtu doja për t’u rikthyer me Leo [Messin] dhe Busi [Sergio Busquets] dhe tani ka ardhur edhe Luis [Suarez]. Kështu që këto ishin stimujt që më shtynë të merrja atë vendim”, ka thënë ai, raporton The Goal.

Një sezon i parë i plotë për kuartetin që fitoi të gjitha në Evropë premton të jetë një sezon intrigues dhe Inter Miami është instaluar si favorit i qartë për të fituar Kupën MLS në dhjetor.

Por shumë mund të ndodhë nga tani në atë kohë.

Trajneri Tata Martino do të duhet të menaxhojë me kujdes ngarkesën e një grupi lojtarësh deri në të tridhjetat e tyre dhe me Messin dhe Suarezin ka të ngjarë të bëjnë gjithçka për Kupën e Amerikës të kësaj vere.

Dhe, në rastin e Messit, një anim i mundshëm në një medalje të artë olimpike.

Inter Miami pret ndeshjen hapëse të sezonit MLS 2024 më vonë të mërkurën kur mirëpret Real Salt Lake në DRV PNK Stadium.

Messi thuhet se është gati për aksion pas dëmtimeve që përshkuan turneun katastrofik parasezonal të The Herons.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika