Juventus do të shfaqet në FIFA 23, pas mungesës 3-vjeçare

Juventus do të shfaqet në FIFA 23, pas mungesës 3-vjeqare, ku gjatë kësaj periudhe EA përdorte emrin ‘Piemonte Calcio’ duke iu referuar Juves

Ilustrim

FIFA 23, që pritet të lansohet më 30 shtator, po rikthen Juventus FC në formacionin e saj të ekipit. EA Sports njoftoi një “bashkëpunim shumëvjeçar” me klubin italian të futbollit, i cili do të shfaqë sërish ekipin e Serisë A në gjendjen e tij origjinale.

Juventusi ishte më parë i disponueshëm ekskluzivisht në seritë e Konami eFootball, Pro Evolution Soccer për tre vitet e fundit. Kjo çështje licencimi e detyroi EA të përdorte emrin ‘Piemonte Calcio’ për të përfaqësuar klubin.

FIFA 23 vjen në PS5, PS4, Xbox Series S/X, Xbox One dhe PC.

Ndryshimi i emrit nuk ishte problemi i vetëm gjatë atyre tre viteve, pasi EA Sports duhej të krijonte fanella të ndryshme dhe një stadium – duke krijuar një ndjenjë joautentike. Por duke filluar me FIFA 23 , Juventusi do të rikthehet në gjendjen e tij të mëparshme, duke shfaqur logon zyrtare, sponsorët e fanellave, lojtarët e klasit botëror dhe stadiumin Allianz, njofton G360.

Të dy palët do të punojnë në “një numër iniciativash për stilin e jetës dhe iniciativave kulturore”, me klubin italian duke vënë në dukje një përvojë 360 gradë të botës së Juventusit, “një botë të artit të rrugës, kulturës, muzikës dhe stilit të jetesës urbane”, thuhet në postimin në blog.

Electronic Arts, botuesi i video-lojrave, nuk do të jetë vetëm partner i Juves me video-lojërat me FIFA 23, por edhe partner zyrtar i ‘Urban Culture’.

FIFA e këtij viti përfshin dy liga kryesore të femrave, Kupat e Botës për meshkuj dhe femra si një përditësim falas dhe mbështetje për lojëra të kryqëzuara në modalitetet 1v1. Ndërkohë, FIFA po punon me zhvillues të tjerë për të krijuar lojëra të reja simuluese futbolli.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika