Ka përfunduar gara e organizuar nga Garda Kombëtare e FSK-së

Në kazermën “Evropianët e Rinj” në Pomozotin ka përfunduar gara e organizuar nga Garda Kombëtare e FSK-së për njësit e saj

Garda Kombëtare e FSK-së

Qëllimi i kësaj gare ka qenë ngritja e motivit, vullnetit dhe frymës ekipore, tek komponenti i nënoficerëve, në kuadër të Gardës Kombëtare.

Përmes një postimi në Facebook, nga Forca e Sigurisë së Kosovës, është bërë e ditur se ka përfunduar kjo garë ekipore e cila është një garë vjetore që tregon më shumë rreth përgatitjeve dhe frymën ekipore të njësive të gardës.

Kazerma “Evropianët e Rinj” në Pomozotin.

“Gara është organizuar në disa disiplina si: çmontimi dhe montimi i armës, tërheqja me litar, hedhja e granatës, vrapimi me stafet, poligoni i kalitjes fizike, bartja e municionit”, shkruhet në postim.

Sipas tyre kjo garë ka pasur karakter vullnetar ku të gjithë ata që kanë marrur pjesë kanë treguar guxim, motiv dhe disiplinë sa i’u përket sfidave të kësaj gare duke treguar kështu triumfin e tyre të arritur.

Kazerma “Evropianët e Rinj” në Pomozotin.

Gjithashtu, rezultatet kanë qenë mjaftë të mira ku aty është treguar edhe gjendja e mirë fizike e pjesëtarëve të Gardës Kombëtare.

Në këtë qendër të trajnimeve  ushtarake që ka karakter ndërkombëtarë pritet të vijnë për trajinime edhe holandezët, ndërsa këtu ka pasur një frenim të intensitetit të punëve për shkak të pandemisë COVID-19.

Brenda kazermës “Evropianët e rinj” në Pomozotin

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika