Kalon propozimi për tre anëtarët vendorë të KSHC-së

Me vota 63 për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i zgjodhi anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të Agjencisë së Kosovës për Akreditim

Kuvendi i Kosovës

Në Kuvendin e Kosovës ka kaluar propozimi për tre anëtarët vendorë të Këshillit Shtetëror të Cilësisë të Agjencisë së Kosovës për Akreditim.

Me vota 63 për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i zgjodhi anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të Agjencisë së Kosovës për Akreditim.

Emrat e propozuar që i kanë shkuar Kuvendit për miratim janë: Mirlinda Batalli Zhubi, profesoreshë në Universitetin e Prishtinës nga fusha e drejtësisë; Avni Berisha, profesor nga shkencat e natyrës në Universitetin e Prishtinës dhe Jetmir Haxhibeqiri, profesor në Universitetin e Ghentit (Belgjikë), nga fusha e shkencave kompjuterike.

Mandati i tyre është katërvjeçar.

Diskutimet për këtë pikë kishin përfunduar në tetor të vitit 2023, ku para votimit përfaqësues nga pozita i kishin ftuar deputetët që ta votojnë këtë përbërje.

“Duke qenë se tashmë Kuvendi e ka miratuar Ligjin e ri për Agjencinë e Kosovës për Akreditim, i cili është në fuqi dhe parasheh që edhe një student të plotësohet nga radha e Këshillit Shtetëror të Cilësisë do të plotësohet dhe kjo pozitë e mbetur e lirë”,kishte thënë ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci.

Në lidhje me këtë, ajo ishte shprehur se rizgjedhja e anëtarëve të rinj është një kontribut për garantimin dhe funksionimin e institucioneve të pavarura dhe garantimin e cilësisë në arsimin e lartë.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika