Kamberi shkruan për takimin me Kurtin: E njofton për zhvillimet e fundit në Luginë

"Kryeministrin Kurti e njoftova me zhvillimet e fundit në Luginë të Preshevës dhe me angazhimin e përpjekjet parlamentare për avancimin e pozitës së shqiptarëve"

Kamberi shkruan për takimin me Kurtin: E njofton për zhvillimet e fundit në Luginë

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, gjatë ditës së shtunë është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Për këtë takim ka shkruar Kamberi në Facebok, i cili ka bërë me dije se çka u diskutua në takimin me të parin e ekzekutivit.

“Kryeministrin Kurti e njoftova me zhvillimet e fundit në Luginë të Preshevës dhe me angazhimin e përpjekjet parlamentare për avancimin e pozitës së shqiptarëve. E informova se bashkë me deputetët boshnjak të SDA kemi iniciuar pesë projektligje, ndër të cilat ai për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të pakicave;

për selitë dhe territorin e gjykatave;

për ndryshimin e ligjit për përdorimin e simboleve kombëtare;

për ndryshimin e Rregullorës së parlamentit ashtu që listat e pakicave të kenë mundësinë e krijimit të grupit parlamentar me tre deputet e jo me pesë siç kërkohet për partitë qendrore, si dhe projektrezolutën për Srebrenicën.

E faleminderova Qeverinë e Kosovës për vazhdimin e përkrahjes së filloristëve duke ia siguruar tekstet shkollore pa pagesë dhe për vëmendjen e shtuar të Kosovës ndaj shqiptarëve të Luginës”, ka shkruar Kamberi në Facebook.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika