Kanadaja gati të legalizojë lëndët narkotike

Një provincë e Kanadasë do të nisë një eksperiment trevjeçar për të luftuar vdekjet rekord të drogës

Ilustrim

Provinca e Kanadasë e quajtur British Columbia do të dekriminalizojë posedimin e sasive të vogla të kokainës, MDMA, methit, heroinës dhe fentanilit, Raporton Vice Neës

British Columbia do të jetë provinca e parë në Kanada që do të dekriminalizojë lëndët narkotike, në një eksperiment trevjeçar duke filluar nga janari i vitit të ardhshëm. Dhe të gjithë njerëzit nga mosha tetëmbëdhjetë vjeçare do të munden të mbajnë deri në 2.5 gramë, pa frikë nga arrestimi prej autoriteteve, shkruan Vice News.

Trafikimi, shitja dhe prodhimi i këtyre lëndëve narkotike do të jetë ende ilegal. Dhe rregullat e reja nuk do të aplikohen në shkolla, aeroporte ose në ushtri.

Zyrtarët shpresojnë se duke e bërë ketë do të zbehin dënimet për posedim të lëndëve narkotike. Por, përdoruesit e lëndëve narkotike shprehen se limiti prej 2.5 gramësh është i ulët dhe prapëseprapë nuk do të ketë efekt. Dhe shumë persona prapë do t’i kapë ligji për lëndë narkotike, për arsye se kjo masë e lëndës narkotike nuk është e mjaftueshme për nevojat e tyre personale.

ilustrim

Nëse ky eksperiment del të jetë i suksesshëm, atëherë do të zbatohet në të gjithë Kanadanë. Ndërkohë British Columbia është epiqendra e over-dozes në Kanada, dhe ka ligjet më progresive sa i përket lëndëve narkotike. Gjithashtu, edhe Toronto është duke u munduar të dekriminalizojë posedimin e lëndëve narkotike, duke marrë shembull provincën B.C..

Ministri federal i Shëndetit Mendor dhe Varësi Carolyn Bennett tha:” ne po e bëjmë ketë për të shpëtuar jetë, por, gjithashtu, që njerëzit të kenë mundësi të dinjitetshme të përdorimit të lëndëve narkotike.”

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Videoja që po pretendohet të jetë xhiruar në Leposaviq, Policia...

“Njoftimi është marrë nga rrjetet sociale. Është njoftuar Prokuroria Themelore në veri të Mitrovicës. Duhet të vërtetohet autenticiteti i videos. Përndryshe nuk dihet lokacioni...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

Të fundit nga rubrika