Kanadaja lehtëson kërkesat e hyrjes për udhëtarët e vaksinuar

Kanadaja ka lehtësuar kërkesat e hyrjes për udhëtarët ndërkombëtarë plotësisht të vaksinuar, të cilët nuk do të kenë më nevojë për një test molekular Covid-19 për të hyrë në vend.

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht tani do të mund të hyjnë me teste antigjeni përgjithësisht më lirë dhe më shpejt se testet molekulare.

Qeveria federale ka hequr gjithashtu këshillën e saj të udhëtimit, duke paralajmëruar kanadezët që të shmangin udhëtimet ndërkombëtare.

Ndryshimet vijnë pasi rastet e Covid-19 kanë rënë në të gjithë vendin.

Sipas mjekëve kanadez, në fillim të marsit vendi kishte kaluar kulmin e valës së fundit të drejtuar nga varianti shumë i përhapur Omicron.

Kanadaja njoftoi se do të heqë kërkesat e saj për testin e Covid-19 për udhëtarët plotësisht të vaksinuar duke filluar nga 1 Prilli, duke shtuar se pandemia po hynte në një “fazë tranzicioni”.

Kërkesa do të hiqet për portet e hyrjes ajrore, tokësore dhe ujore. Sidoqoftë, njoftimi erdhi me një paralajmërim se kufizimet e udhëtimit mund të kenë nevojë të rivendosen.

Jean-Yves Duclos, ministri i shëndetësisë së Kanadasë

“Ndërsa moti ngrohet dhe njerëzit kalojnë më shumë kohë jashtë, ne mund të presim të shohim rënie të transmetimit në muajt e ardhshëm, por ne duhet të jemi të përgatitur për një zbehje të imunitetit kolektiv dhe individual,” tha Jean-Yves Duclos, ministri i shëndetësisë i Kanadasë, gjatë një konference për lajme të enjten.

Duclos shtoi në një deklaratë se udhëtarët e vaksinuar plotësisht mund të zgjidhen në mënyrë të rastësishme për të bërë një test pas hyrjes në Kanada, por nuk do t’u kërkohet më të karantinohen ndërsa presin rezultatet e tyre.

Udhëtarët e pavaksinuar dhe pjesërisht të vaksinuar që kanë të drejtë të hyjnë në Kanada do të duhet të bëjnë një test molekular për Covid-19 në momentin e mbërritjes dhe në ditën e 8-të. Atyre do t’u kërkohet ende të qëndrojnë në karantinë për 14 ditë.

Udhëtarët e huaj që mbërrijnë në Kanada për arsye të tilla si turizmi u kërkohet ende të vaksinohen plotësisht.

Përveç kësaj, Kanada tregoi se të gjithë udhëtarëve do të vazhdojnë t’u kërkohet të plotësojnë pyetësorin “ArriveCAN”,  ky aplikacion mbledh informacione se ku ka qenë udhëtari, qëllimi i udhëtimit të tij, informacioni i kontaktit, rezultatet e testit të COVID-19 para udhëtimit dhe plani i tyre i karantinës pasi të jenë në Kanada, në internet ose përmes aplikacionit celular përpara hyrjes në Kanada.

Health Canada thotë se më shumë se 80% e kanadezëve tani janë plotësisht të vaksinuar.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika