Kandiq për të pagjeturit: Serbia në mënyrë sekrete i ka bartur trupat në Serbi

Natasha Kandiç, ka thënë se mbetjet mortore të shqiptarëve të vrarë në luftën e fundit, janë transferuar në Serbi në mënyrë sekrete

Natasha Kandiç, hulumtuese serbe

Hulumtuesja me nënshtetësi serbe, Natasha Kandiq, në komisionin për të pagjeturit, ka thënë se, shumë shqiptarë pasi janë vrarë nga forcat serbe, mbetjet e tyre mortore në mënyrë sekrete janë bartur për në Serbi.

Në tryezën e organizuar në Kosovë, nga Komisioni për fatin e personave të pagjetur, ajo ka rikujtuar vrasjen e shqiptarëve, vendosjen e tyre në makina-frigoriferë, për t’u gjuajtur në lumë.

“Dua të ia rikujtoj, është shumë e rëndë që të dëgjojmë, për vdekjet më rigoroze. Ju të gjithë e dini, çfarë ka ndodhur në Kralanë, si me datën 1, 2, 3 dhe 4 prill të vitit 1999, si është dukur ai operacion, që disa trupa janë të gjetur në varrezë afër liqenit”, ka deklaruar ajo.

Fotot e personave të zhdukur

Trupat e gjuajtur në lumë, sipas Kandiq, kanë dalë në sipërfaqe, dhe se një pjesë e tyre janë varrosur afër liqenit, kurse një pjesë tjetër është dërguar në Serbi, për t’u mos u gjetur më.

Ndërkaq, anëtarja e komisionit për të pagjetur, Saranda Bogujevci, ka thënë se institucionet duhet të bëjnë më shumë për ta zbardhur fatin e personave të zhdukur.

“Është njëra ndër temat më të vështira që ende e diskutojmë. Me arsyen që kemi, ende një numër që nuk e dimë fatin e tyre. Duhet të fillojmë të mendojmë bashkërisht si institucione të vendit si qeveri, por edhe si kuvend së bashku me familjarët që të angazhohemi dhe ti dëgjojmë ata më shumë për nevojat e tyre”, ka deklaruar ajo.

Në Kosovë, si pasojë e luftës së fundit, janë rreth 1,630 persona që ende nuk dihet për fatin e tyre.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika