Kandidatja amerikane mposht rusin për të kryesuar agjencinë e teknologjisë së OKB-së

Doreen Bogdan-Martin fitoi zgjedhjet për Sekretarin e Përgjithshëm të Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU) - organi i OKB-së që vendos standardet për teknologjitë e reja

OBK-ja

Një kandidate amerikane mundi me vendosmëri rivalin e saj rus për t’u bërë kreu i ardhshëm i agjencisë kryesore teknologjike të OKB-së të enjten në një zgjedhje që shihet si një provë se sa vende janë ende në anën e Moskës pas pushtimit të saj në Ukrainë.

Doreen Bogdan-Martin fitoi zgjedhjet për Sekretarin e Përgjithshëm të Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU) – organi i OKB-së që vendos standardet për teknologjitë e reja – me 139 vota nga 172, duke mundur Rashid Ismailov të Rusisë, i cili mori 25 vota.

Në shenjë të rëndësisë së fushatës së saj në Uashington, Sekretari i Shtetit i SHBA Anton Blinken shkroi një miratim në broshurën e saj dhe presidenti Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë mbështetëse.

“Kam punuar për këtë moment për më shumë se tre dekada,” tha Bogdan-Martin pas fitores së saj në votimin e fshehtë të mbajtur në Bukuresht, shkruan Retuers.

Veterani i ITU u zotua të përmirësojë lidhjen dixhitale dhe të përdorë teknologjinë për të adresuar sfida të tilla si kriza klimatike, siguria ushqimore dhe ndarja gjinore.

“Janë një zgjedhje simbolikisht shumë të rëndësishme,” tha Olaf Wientzek, drejtor i zyrës së Gjenevës të Fondacionit Gjerman Konrad Adenauer. “Është një mënyrë për të matur se sa vende janë ende në anën e Rusisë,” shtoi ai, duke e përshkruar rezultatin si një “humbje të rëndë” për Moskën.

Ismailov, i cili ka mbajtur poste në Huawei dhe Nokia, si dhe në rolet e qeverisë ruse, u përpoq për ta bërë teknologjinë më “të përqendruar te njeriu” dhe për të kapërcyer ndarjet dixhitale.

Një zëdhënës i misionit rus nuk ishte menjëherë i disponueshëm për koment.

Disa vëzhgues e kishin përshkruar votimin si një betejë mbi kontrollin në internet, midis standardeve të hapura dhe vendeve që kërkojnë të rrisin kontrollet mbi komunikimet.

“Është një histori e mirë, por jo realiste. Sekretari i Përgjithshëm nuk e përcakton politikën,” i tha Reuters Zëvendës SG i ITU Malcolm Johnson.

Ai tha se 193 shtetet anëtare të agjencisë morën vendimet e nivelit të lartë, ndërsa shumica e punës së standardizimit u krye nga anëtarët e sektorit privat.

Bogdan-Martin është gruaja e parë që drejton agjencinë me bazë në Gjenevë, e cila shpërndan spektrin global të radios dhe orbitat satelitore dhe vendos standarde për inteligjencën artificiale dhe teknologji të tjera të reja. Ajo zëvendëson Houlin Zhao të Kinës.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika