Kaovaçevski: Pavarësisht të gjitha vështirësive, BE-ja është ende opsioni më i mirë për të ardhmen e Maqedonisë së Veriut

Shefi i ekzekutivit nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski ka treguar sakrificën e qytetarëve të tij, dhe rrugën e shtetit të tij,  për në  Bashkimin Evropian, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së  

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në Aslmblenë e Përgjithshme të OKB-së

 

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka folur në sesionin 77-të të Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork (SHBA), për çeljen e negociatave në mes të vendit të tij dhe Bashkimit Evropian(BE) për anëtarësimin e këtij shtetit në këtë union.

Sipas Kaovaçevskit, meritat  janë të qetarëve maqedonas të cilët kanë pritur 17 vitet për t’i çelur negociatat  me BE-në.

“Republika e Maqedonisë së Veriut nuk ka një alternativë tjetër që do të na lejojë një standard më të mirë jetese. Pavarësisht të gjitha vështirësive, BE-ja është ende opsioni më i mirë për të ardhmen tonë, e të fëmijëve tanë. Thjesht nuk kemi mundësinë dhe as privilegjin të heqim dorë tani”, ka thënë ai në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Ndërkohë ai ka folur dhe për rëndësinë e paqes në Botë, ku ka thënë se “bashkimi është i nevojshëm për paqen dhe lirinë e qëndrueshme në botë”.

“Jemi të gjithë në të njëjtën varkë dhe nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të solidarizohemi me njëri-tjetrin dhe të veprojmë të bashkuar në mbrojtjen dhe promovimin e vlerave thelbësore – lirisë dhe paqes në botë. Paqja arrihet përmes kompromiseve, por mbahet me mirëkuptim reciprok”.

Vlerat evropiane janë e vetmja rrugë për Maqedoninë e Veriut sipas Kovaçevskit.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika