Kapet sasia më e madhe e kokainës në Gjermani në vlerë miliarda euro

Foto: Zyra e Hetimit Doganor Frankfurt.

Hetuesit gjermanë kanë zbuluar një sasi rekord kokaine me vlerë miliarda euro, njoftuan autoritetet të premten.

Zyra Shtetërore e Hetimit Kriminal të Baden-Württemberg, Zyra e Hetimit Doganor në Shtutgart dhe Prokuroria e Dyseldorfit njoftuan se dhjetëra tonë kokainë janë nxjerrë nga qarkullimi.

“Dhjetëra tonë kokainë me vlerë disa miliardë euro janë nxjerrë nga qarkullimi”, thuhet në njoftimin nga Zyra Shtetërore e Hetimit Kriminal të Baden-Württemberg dhe Zyra e Hetimit Doganor në Shtutgart, si dhe zyra e prokurorit publik të Dyseldorfit, raporton DW.

Kjo është një nga kapjet më të mëdha të kokainës në Gjermani.

Kontrollet e kryera në disa shtete federale si North Rhine-Westphalia, Bavaria, Berlin, Brandenburg, Hamburg, Hesse dhe Saksonia e Ulët çuan në lëshimin e shtatë urdhërarresteve.

Porti i Hamburgut, një pikë kryesore për hyrjen e kokainës në Evropë, është porti më i madh detar në Gjermani dhe i treti më i madh në Evropë, me mbi 23,000 kontejnerë që kalojnë çdo ditë.

Muajin e kaluar, policia në Hildesheim zbuloi 190 kilogramë kokainë të fshehur në arkat e bananeve nga Kolumbia, të importuara përmes Hamburgut.

Në shkurt, Britania raportoi se kishte sekuestruar 5.7 tonë kokainë në Southampton, droga ishte rrugës për në Hamburg.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika