Kartoni blu, një ndryshim radikal në rregullat e futbollit

Shpeshherë, lojtarët bëjnë faulle të rënda, kundërshtojnë vendimet e gjyqtarëve ose shkaktojnë tensione në fushë. Për të frenuar këto sjellje, Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka propozuar një ndryshim të madh në rregullat e lojës: kartonin blu

Futbolli është një sport shumë emocionues, por gjithashtu edhe konfliktuoz dhe i kontestuar.

Shpeshherë, lojtarët bëjnë faulle të rënda, kundërshtojnë vendimet e gjyqtarëve, por edhe shkaktojnë tensione në fushë. Për të frenuar këto sjellje, Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka propozuar një ndryshim të madh në rregullat e lojës: kartonin blu.

Kartoni blu është një ndëshkim i mesëm, midis kartonit të verdhë dhe të kuq.

Sipas “Telegraph Sport“, çdo lojtar që merr një karton blu do të largohet nga fusha për 10 minuta, duke lënë ekipin e tij me një lojtar më pak. Kartoni blu do të jepet në rastet e “faullave naivë” të paqëllimtë, apo edhe për kundërshtimin e zyrtarëve të ndeshjes.

Një karton blu plus një karton i verdhë do të rezultojë në një karton të kuq, ndërsa dy karta blu do të rezultojnë në një përjashtim automatik.

Qëllimi i kartonit blu është të edukojë dhe të disiplinojë lojtarët, duke i bërë ata të mendojnë dy herë para se të bëjnë një veprim të papërshtatshëm.

Gjithashtu, kartoni blu do të ndikojë në dinamikën e lojës, duke krijuar mundësi për ekipin kundërshtar të shfrytëzojë avantazhin numerik. Kartoni blu do të shtojë edhe dramatizmin dhe spektaklin e futbollit, duke e bërë atë më tërheqës për tifozët dhe mediat.

Kartoni blu nuk është një ide e re, me Federatën e Uellsit që kishte në plan të aplikonte këtë risi. Por kjo është hera e parë që IFAB pritet të pranojë këto ndryshime në rregullat e futbollit, që prej Botërorit të vitit 1970 kur u aplikuan kartonat e verdhë dhe të kuq.

Protokolli i ri i rregullave pritet të testohet në FA Cup për meshkuj dhe femra, si edhe në ligat vullnetare që kërkojnë diçka të tillë. Fakt është se rregulli i ri nuk do të përdoret në garat e mëdha, si Ligat Evropiane të UEFA-s, për këtë sezon.

Kreu i UEFA-s, Aleksandër Ceferin, ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj kartonit blu, duke thënë se “nuk do ishte më futboll”.

Megjithatë, organi evropian i futbollit pritet të miratojë rregullat e reja nëse IFAB ia kërkon. Reagimi i tifozëve, i klubeve dhe i lojtarëve ndaj kartonit blu do të jetë i ndryshëm, por një gjë është e sigurt: futbolli do të ketë një ndryshim radikal në rregullat e tij.

Shija e redaktorit

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Të fundit nga rubrika