Kartoni blu, një ndryshim radikal në rregullat e futbollit

Shpeshherë, lojtarët bëjnë faulle të rënda, kundërshtojnë vendimet e gjyqtarëve ose shkaktojnë tensione në fushë. Për të frenuar këto sjellje, Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka propozuar një ndryshim të madh në rregullat e lojës: kartonin blu

Futbolli është një sport shumë emocionues, por gjithashtu edhe konfliktuoz dhe i kontestuar.

Shpeshherë, lojtarët bëjnë faulle të rënda, kundërshtojnë vendimet e gjyqtarëve, por edhe shkaktojnë tensione në fushë. Për të frenuar këto sjellje, Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka propozuar një ndryshim të madh në rregullat e lojës: kartonin blu.

Kartoni blu është një ndëshkim i mesëm, midis kartonit të verdhë dhe të kuq.

Sipas “Telegraph Sport“, çdo lojtar që merr një karton blu do të largohet nga fusha për 10 minuta, duke lënë ekipin e tij me një lojtar më pak. Kartoni blu do të jepet në rastet e “faullave naivë” të paqëllimtë, apo edhe për kundërshtimin e zyrtarëve të ndeshjes.

Një karton blu plus një karton i verdhë do të rezultojë në një karton të kuq, ndërsa dy karta blu do të rezultojnë në një përjashtim automatik.

Qëllimi i kartonit blu është të edukojë dhe të disiplinojë lojtarët, duke i bërë ata të mendojnë dy herë para se të bëjnë një veprim të papërshtatshëm.

Gjithashtu, kartoni blu do të ndikojë në dinamikën e lojës, duke krijuar mundësi për ekipin kundërshtar të shfrytëzojë avantazhin numerik. Kartoni blu do të shtojë edhe dramatizmin dhe spektaklin e futbollit, duke e bërë atë më tërheqës për tifozët dhe mediat.

Kartoni blu nuk është një ide e re, me Federatën e Uellsit që kishte në plan të aplikonte këtë risi. Por kjo është hera e parë që IFAB pritet të pranojë këto ndryshime në rregullat e futbollit, që prej Botërorit të vitit 1970 kur u aplikuan kartonat e verdhë dhe të kuq.

Protokolli i ri i rregullave pritet të testohet në FA Cup për meshkuj dhe femra, si edhe në ligat vullnetare që kërkojnë diçka të tillë. Fakt është se rregulli i ri nuk do të përdoret në garat e mëdha, si Ligat Evropiane të UEFA-s, për këtë sezon.

Kreu i UEFA-s, Aleksandër Ceferin, ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj kartonit blu, duke thënë se “nuk do ishte më futboll”.

Megjithatë, organi evropian i futbollit pritet të miratojë rregullat e reja nëse IFAB ia kërkon. Reagimi i tifozëve, i klubeve dhe i lojtarëve ndaj kartonit blu do të jetë i ndryshëm, por një gjë është e sigurt: futbolli do të ketë një ndryshim radikal në rregullat e tij.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika