Kartoni i parë i kuq në Katar: Përjashtohet portieri i Uellsit

Në minutën e 86-të pas një përplasjeje me lojtarin iranian, portieri i Uellsit, Wayne Hennessey, ka përfunduar me karton të kuq.

Tashmë përfaqësuesja e Uellsit ka mbetur pa portierin Wayne Hennessey, i cili u ndëshkua me karton të kuq menjëherë pas intervenimit të dhomës së VAR-it.

Jemi në një finale të madhe të ndeshjes mes Uellsit dhe Iranit, janë 10 minutat e fundit plus priten edhe minutat shtesë nga koha e ndalimit, si për Uellsin, ashtu edhe për Iranin.

Rezultati edhe pas 80 minutash lojë vazhdon të jetë baras, 0:0.

Pamje nga përplasja e portierit të Uellsit

Në pjesën e dytë iranianët patën më shumë mundësi për të goditur rrjetën e Uellsit, por rezultati mbeti i njëjtë.

Një nga kundërsulmet e Iranit, ishte kur sulmuesi Mehdi Taremi u fut në zonën e penalltisë së Uellsit dhe e priti topin me këmbën e tij të djathtë derisa kërkonte të bënte një goditje drejt portës, por të pasuksesshme.

Irani në pjesën e dytë kishte rritur besimin për fitore.

Irani në minutën e 58-të kishte goditur dy herë shtyllën dhe më pas disi edhe portierin. Pastaj sulmuesi iranian, Kieffer Moore kishte vetëm një shans për të shënuar me një goditje me kokë.

Mesfushori uellsian, Aaron Ramsey, në minutën e 45-të pati një shans shumë të mirë për të fituar golin e parë, por nuk arriti të shënojë.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika