Kastrati: Nagavci duhet të shkarkohet ose të japë dorëheqje

Qëndron Kastrati, anëtar i kryesisë së PSD-së

Ish-kryetari i Kamenicës, aktualisht, anëtar i kryesisë së Partisë Social Demokrate (PSD), ka tentuar ta takojë Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, për t’ia kërkuar asaj dorëheqjen nga ky post.

Ky veprim i tij, ka ardhur pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila ka konstatuar se vendimi i Nagavcit për shkollat e Komunës së Kamenicës, është antikushtetues.

Kastrati, ka thënë se, Nagavci duhet të japë dorëheqje ose të shkarkohet.

“E dyta, në Kosovës është ndërtuar një precedentë, kur shkelet Kushtetuta, të gjithë kanë reflektuar. Ka raste edhe moralisht dhe përgjegjësi të drejtpërdrejtë, zonja Nagavci duhet të shkarkohet ose të japë dorëheqje, sepse duke e keqpërdorë pozitën e vet e ka dëmtuar dikë tjetër”, ka deklaruar Kastrati.

‘Letra e dorëheqjes’ së ministres Nagavci, e vendosur në MASHTI nga PSD

Anëtari i PSD-së, në mënyre simbolike ka marrë me vete një “Letër dorëheqje”, për t’ia dorëzuar Ministres së Arsimit.

Kastrati ka theksuar se, e para e arsimit ka shkelur tri prej dokumenteve më të rëndësishme.

“Ne kemi përgatitur “Letër dorëheqjen” e ministres Nagavci. Ia kemi bërë gati, e kemi kryer edhe këtë punë. Më 8 prill, bashkë në ditën e Kushtetutës së Kosovës, Kushtetuesja ka konstatuar se, zonja Nagavci i ka shkel tri prej dokumenteve ma kryesore në demokracinë në Kosovë. E para e ka shkel Kushtetutën, e dyta Kartën Evropiane për Qeverisje Lokale, dhe e treta, e ka shkel Ligjin për Vetëqeverisje Lokale”, ka deklaruar ai.

Ndërkaq, Kryeministri Albin Kurti, në një konferencë për media në pyetjen se a do ta kërkojë dorëheqjen e minstres së Arsimit, Arbërie Nagavcit, nga pozita e ministres, është përgjigjur duke thënë se, këtë çështje do ta sqarojë vetë ministrja, duke mos komentuar apo dhënë sinjal se do ta kërkojë dorëheqjen e të parës së arsimit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika