Kastrati në 26-vjetorin e rënies së Bahri Fazliut: Ishte një nga figurat më të ndritura të LKÇK-së

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka kujtuar Bahri Fazliun në 25-vjetorin e tij të rënies heroike.

“Sot në 26 vjetorin e rënies heroike të Bahri Fazliut së bashku me familjarët e mi dhe me kolegët nga PDK nderuam familjen e madhe Fazliu që dha shumë për lirinë e Kosovës.”

Kastrati e ka kujtuar Bahri Fazliun duke thënë se ishte një nga figurat më të ndritura të Lëvizjes Kombëtare për Çlirimin e Kosovës (LKÇK), dhe pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “Bahriu ishte një trim i pashoq i cili që në rini kishte vendosur të jap shembullin e sakrificës për Atdheun. “

“Ndër shumë të tjerë në familjen e tij që me dekada ishin  angazhuar ta luftonin Serbinë, ai ndjeku edhe shembullin e vëllaut të tij heroit Fahri Fazliut, i cili më 2 nëntor 1989 së bashku me Afrim Zhitinë bien heroikisht në një betejë me policinë serbe në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë.”

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika