Kastrati nga IHK: Ne kemi informuar me kohë për vërshimet që mund të ndodhin, qendrat regjionale ndërmarrin masat

Bashkim Kastrati nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka folur në emisionin Five në RTV Dukagjini rreth paralajmërimeve për vërshime në ditët e ardhshme. Ai ka thënë se kanë informuar me kohë institucionet dhe komunat që të ndërmarrin masat e duhura, pasi sipas tij pritet që vërshimet që shkaktojnë vështirësi të shumta

Bashkim Kastrati

Bashkim Kastrati nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka folur në emisionin Five në RTV Dukagjini lidhur me paralajmërimet që gjatë kësaj jave pritet të ketë vërshime në disa komuna të vendit, përkatësisht ato të rajonit të Dukagjinit.

Ai ka thënë se IHK ka bërë veprimin më të rëndësishëm, që sipas tyre është njoftimi me kohë i institucioneve dhe komunave për një gjë të tillë.

Ndërsa, ka shtuar se agjensioni i emergjencave të Kosovës dhe qendrat regjionale të Kosovës në vazhdim mund të marrin masat mbrojtëse.

“Ne kemi bashkëpunim shumë të mirë me agjensionin e emergjencave të Kosovës e cila pastaj përmes sistemeve të veta imponuese i informon qendrat regjionale të Kosovës. Pastaj, ato ndërmarrin masa në nivel të komunave për mirëmbajtjen dhe masa tjera në mirëmbajtje të lumenjëve. Ekziston një mori e masave por e para dhe më e rëndësishmja e konsiderojmë që është informimi me kohë dhe i mëhershmë i institucioneve përgjegjëse dhe nivelit komunal, natyrisht edhe banorëve të këtyre zonave të cilat do të përfshihen në territoret që kemi dhënë informacionin”, ka deklaruar Kastrati.

Ndërsa, ka bërë të ditur se këto vërshime të paralajmëruar mund të shkaktojnë probleme në sistemet e ujësjellësve, kanalizime, qarkullim rrugor dhe vështirësi të tjera

“Ne kemi njoftuar institucionet relevante, komunat dhe qytetarët që gjatë këtyre ditëve pritet që të ketë sasi me intensitet më të lartë të rreshjeve, të cilat mund të paraqësin vërshime të shpejta, dhe probleme në sistemet e ujësjellësve, kanalizimeve dhe vështirësi tjera”, ka thënë Kastrati.

I pyetur se a do të ketë ndryshim të motit, ai ka thënë se pritet që në javët në vijim të futemi në stinën e dimrit.

“ Nuk është normale por as e pazakont, që temperaturat janë të larta në këtë kohë. Ne shpresojmë që gjatë ditëve dhe javëve në vijim do të futemi në të vërtetë në stinën e dimrit, por nuk duhet harruar se efekti i ndryshimeve klimatike është i padiskutueshëm dhe i pakontestueshëm dhe ato vërehen çdo ditë e më tepër në ndryshime temperaturash, rreshje më të mëdha”, ka vijuar Kastrati.

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika