Katari – mundësi e “rilindjes” për 10-shin e Barcelonës

Një mundësi "rilindje" mund ttë jetë fillimi i Kupës së Botës 2022, i cili do të mmbahet në Katar për sulmuesin e Barcelonës Ansu Fati

Lojtari i ekipit Barcelona, Ansu Fati

Debutoi me Barcelonën në moshën 16-të vjeçare. Në të njëjtën moshë shënoi gol e theu shumë rekorde. Por, për shkak të lëndimeve, Ansu Fati ka kaluar momente aspak të mira në dy vitet e fundit.

Në këtë sezon u inkuadrua në vetëm pesë ndeshje si startues në të gjitha kompeticionet, teksa shënoi tre gola dhe asistoi po aq herë.

Por, përzgjedhësi i kombëtares spanjolle, Luis Enrique vendosi t’i besojë atij dhe e ka ftuar në Kampionatin Botëror.

Djaloshi i artë ka presion të madh në supe.

Ai dëshiron t’i dëshmojë botës përsëri që ka talent dhe se jo rastësisht e bart numrin dhjetë te Barcelona.

Për shkak të lëndimit ai kishte munguar në “Euro 2020” dhe ky është kompeticioni i parë i madh me kombëtare. Ai ka zhvilluar katër ndeshje zyrtare me “La Rojan” ndërsa është autor i një goli dhe një asistimi.

20 vjeçari do të ketë konkurrencë të fortë për vendin e titullarit, pasi aty janë Ferran Torres, Pablo Sarabia, Yeremy Pino, Alvaro Morata, Marco Asensio, Nico Williams dhe  Dani Olmo.

Spanja gjendet në Grupin E, së bashku me Gjermaninë, Japoninë dhe Kosta Rikën.

 

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika