Katari nënshkruan marrëveshje për furnizim të Kinës me gaz për 27 vjet

Shefi i “KatarEnergy", Saad al-Kaabi ka thënë se ka nënshkruar marrëveshje për furnizim të Kinës me gaz. Kjo marrëveshje po cilësohet si "marrëveshja më e gjatë në historinë e marrëveshjeve të gazit natyror të lëngshëm"

Ilustrim

Shefi i “KatarEnergy”, Saad al-Kaabi, të hënën e 21 nëntorit ka thënë për Reuters se firma e tij ka nënshkruar një marrëveshje 27-vjeçare të shitjes dhe blerjes me Sinopec të Kinës. Kjo marrëveshje është më e gjata në historinë e marrëveshjeve të gazit natyror të lëngshëm.

“Sot është një moment historik i rëndësishëm për marrëveshjen e parë të shitjes dhe blerjes për projektin North Field East, është 4 milionë tonë për 27 vjet për Sinopec të Kinës”, tha Kaabi në një intervistë në Doha, pak para nënshkrimit të marrëveshjes.

“Kjo nënkupton që marrëveshjet afatgjata janë këtu dhe të rëndësishme si për shitësin ashtu edhe për blerësin”, ka shtuar ai.

“KatarEnergy” në fillim të këtij viti ka nënshkruar marrëveshje për North Field East, fazën e parë dhe më të madhe të planit dyfazor të zgjerimit të Fushës së Veriut. Gjithashtu më vonë ka nënshkruar kontrata me partnerët për North Field South, faza e dytë e zgjerimit.

“Ne jemi shumë të lumtur për këtë marrëveshje me Sinopec sepse ne kemi pasur një marrëdhënie afatgjatë në të kaluarën dhe kjo e çon marrëdhënien tonë në lartësi të reja pasi ne kemi një SPA që do të zgjasë deri në vitet 2050,” tha Kaabi.

“Unë mendoj se paqëndrueshmëria e fundit i ka shtyrë blerësit të kuptojnë rëndësinë e furnizimit afatgjatë”, shtoi ai, ka raportuar CNN.

Kaabi shtoi gjithashtu se negociatat për një aksion të aksioneve në projektin e zgjerimit të vendit të Gjirit ishin në vazhdim me disa subjekte.

“KatarEnergy” ka mbajtur 75 për qind  të aksioneve në përgjithësi në zgjerim dhe mund të japë deri në pesë për qind të këtij aksioni për disa blerës.

Burimet i thanë Reuters në qershor se kompanitë kryesore kombëtare të naftës të Kinës ishin në bisedime të avancuara me Katarin për të investuar në Fushën Veriore Lindore.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika