Von Cramon: Serbia t’i lirojë kosovarët e bllokuar, të ndalojë së turpëruari veten

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar pas bllokimit të autobusëve kosovarë nga Serbia...

Konsultime në OKB lidhur me rezolutën për Srebrenicën

Konsultimet joformale për draft-rezolutën që shpall 11 korrikun si Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë...

Kroacia zhvillon sot zgjedhjet parlamentare

Gjatë ditës së sotme Kroacia është duke i zhvilluar zgjedhjet parlamentare, ku në garë janë rivalët, presidenti...

Eskalon Daçiq pas votimit Pro anëtarësimit të Kosovës në KiE

Ivica Daçiq, zvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, që ishte zgjedhur në...

Gashi për opozitën shqiptare në Maqedoni: Çka e kanë problemin, me fitu pushtetin apo me rrëzu Artan Grubin

Teksa po debatonin, Azir Aliu nga blloku opozitar shqiptar, VLEN, dhe analisti Imer Mushkolaj, për qëllimet e...

Aliu: BDI-ja ndryshon çdo cikël zgjedhor, herë nacionalistë e herë proevropianë

Azir Aliu nga blloku opozitar shqiptar, VLEN, në Maqedoni të Veriut ka kritikuar Bashkimin Demokratik për Integrim...

Përfaqësuesja serbe e kritikon Bakoyannis, paralajmëron largimin e Serbisë nga KiE

Përfaqësuesja serbe, Biljana Panqti Pilja, ka kritikuar raportin e deputetes greke, Dora Bakoyannis, duke thënë se çështje...

Vuçiq pas takimit me Lajçakun: Biseda për Kosovën, shumë e vështirë

Si të "vështirë" e ka konsideruar bisedën presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, me emisarin special të BE-së për...

Lajçak takohet me Vuçiqin, bisedojnë për hapat e ardhshëm në dialog

Emisari speciale i Bashkimit Evropain (BE) për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar presidentin serb,...

Kryetarja e Sarajevës: Për herë të parë, zyrtarisht vendosen lidhjet mes Sarajevës dhe Prishtinës

Kryetarja e Sarajevës, Benjamina Kariq po qëndron në Kosovë ku po merr pjesë në “Forumin për Gratë,...

Borrell e nominon Lajçakun për ambasador të BE-së në Zvicër

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme, Josep Borrell, sot ka nominuar 44 shefa...

“Plumb për të dy”- Kërcënohet me vdekje ambasadori Hill pas vizitës së tij në Fakultetin Filozofik në Novi Sad

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, të hënën ka vizituar Fakultetin Filozofik në qytetin e Novi...