Katër persona të arrestuar në Moskë gjatë një përkujtimi për Ukrainën

Në vendin përkujtimor, i cili nuk ishte i autorizuar, ishin vendosur lule dhe lodra, si dhe një fotografi e kompleksit të apartamenteve të shkatërruara, ku humbën jetën të paktën 45 persona

Katër persona u arrestuan nga policia në Moskë, gjatë një përkujtimi spontan për viktimat e një sulmi raketor të 14 janarit në qytetin ukrainas të Dnipros.

Sipas OVD-Info, një grup që monitoron përndjekjen e gazetarëve dhe aktivistëve në Rusi, këta persona u ndaluan teksa po vendosnin lule.

Në vendin përkujtimor, i cili nuk ishte i autorizuar, ishin vendosur lule dhe lodra, si dhe një fotografi e kompleksit të apartamenteve të shkatërruara, ku humbën jetën të paktën 45 persona.

Në mesin e të vdekurve janë gjashtë fëmijë dhe rreth 20 persona janë ende të zhdukur.

Sipas Forcave Ajrore të Ukrainës, një raketë e tipit Kh-22 nga një bombardues me rreze të gjatë, goditi kompleksin e apartamenteve në Dnipro, duke shkatërruar plotësisht më shumë se 200 vendbanime, shkruan REL.

Sulmi në Dnipro ishte pjesë e një vale të përhapur të sulmeve ruse me raketa që përfshinte qytetet më të mëdha të Ukrainës, Kievin dhe Harkivin.

Kremlini, më 16 janar, mohoi se forcat ruse kishin goditur kompleksin e apartamenteve në Dnipro.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika