KEK: Blloku “A3” ka rënë si pasojë e rrjedhjes së ujit

Korporata Energjetike e Kosovës ka njoftuar se shkak për rënien nga sistemi të bllokut "A3", ka qenë rrjedhja e ujit në kaldajën e njësisë prodhuese, si dhe ekspertët janë duke dhënë maksimumin për rikthimin e njësisë në operim në kohë optimale

Ilustrim

Korporata Energjetike e Kosovës, ka reaguar përmes një postimi në Facebook pas rënies nga sistemi të bllokut “A3”, të dielën e 28 gushtit.

Ata kanë thënë që prishja ka ndodhur si pasojë e rrjedhjes së ujit e cila edhe ka bërë të pamundur funksionimin e tij.

“Sot rreth orës 10:00, në kaldajë të njësisë prodhuese A-3 janë shfaqur rrjedhje të ujit dhe si pasojë është pamundësuar mbajtja e kësaj njësie në operim”, shkruhet në postim.

Më tej kanë bërë të ditur se janë duke bërë përpjekje që ta rikthejnë njësinë në operim.

“Ekspertët e KEK-ut janë duke dhënë maksimumin për rikthimin e njësisë në operim në kohë optimale. Aktualisht ka filluar procesi i ftohjes së njësisë në mënyrë intensive, pastaj do të bëhet inspektimi i cili pason me sanimin e rrjedhjes në kaldajë dhe përgatitjet për kthimin e kësaj njësie në operim”, kanë vijuar.

Ndryshe, të dielën e 28 gushtit i janë kërkuar kufizime emergjente të energjisë elektrike KEDS-it nga KOSTT, si shkak i rënies nga sistemi të njësisë “A3”.

Rëndohet situata me furnizim të energjisë elektrike, bie nga sistemi blloku “A3”

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika