Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Andy Warol është njëri nga artistët më të mëdhenj që ka parë shekulli i 20-të, dhe për nder të tij dhe gjenialitetit të tij janë shkruar disa këngë nga grupe botërore

Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim shenja e një mendjeje të frymëzuar dhe të një bote tjetër.

Konceptet e tij të çuditshme, shpesh të diskutueshme filluan të përhapnin emrin e tij në të gjithë qytetin e Nju Jorkut në fund të viteve 1950 pasi ai vendosi të ekspozonte veprat e tij të artit në galeritë lokale si një aspiratë anësore për rrugën e tij origjinale të suksesshme të karrierës si një ilustrues komercial.

Me artin e tij që fitoi popullaritet në galeri, Andy Warhol ngriti studion dhe trupën e artit të quajtur “Fabrika”. Studioja u bë me shpejtësi një epiqendër për eksplorimin e tij multimedial.

Andy Warhol në studion e tij të quajtur ‘Fabrika’

Si një socialist i çuditshëm, ai do të miqësohej rregullisht me vendasit që ndezën intrigat e tij dhe do t’i sillte në strofkën e tij të mrekullisë artistike, ku do të përziheshin një ganë e tërë intelektualësh, ‘drag queens’, dramaturgë, njerëz të rrugës bohemiane, muzikantë dhe artistë.

Nga mesi i viteve ’60, Warhol u përqendrua në përpjekjen për të ndihmuar në sjelljen e personaliteteve aspirante në nivelin e tij të famës dhe suksesit. Këta njerëz më vonë u bënë të njohur si ‘Superyjet e Warhol-it’, këta yje do të zhyten në trupën e tij të artit dhe do të shfaqen në instalacionet e tij të ndryshme, produksionet dhe mbrëmjet bohemiane.

Andy Warhol dhe ‘Superyjet e Warhol-it’

Nëpërmjet këtyre superyjeve, Warhol shpiku thënien e famshme, “Në të ardhmen, të gjithë do të jenë të famshëm për pesëmbëdhjetë minuta”. Kjo theënië është e rëndësishe sot, me ardhjen e mediave sociale që lejon pothuajse këdo që të bëhet një personazh i vogël i famshëm për një kohë të shkurtër nëse dëshiron.

Të ndikuar nga arti dhe sharmi i tij, prej një personi jo edhe aq konvencional shumë grupe të famshme shkruan këngë për Warhol-in, dhe për të rikujtuar një njeri të madh sikur Warhol do të bëjmë një listw të disa këngëve që janë shkruar për të.

‘Andy Warhol’s Dead’ – Transvision Vamp

Në vitin 1988, grupi britanik pop rock Transvision Vamp publikoi albumin e tyre debutues në studio, Pop Art. Ky albul ishte një sukses i madh për grupin në Mbretërinë e Bashkuar.

Vetë emri i albumit është i lidhur më këngën për Warhol-in, ‘Andy Warhol’s Dead’, pai a do të ekzistonte vetë pop arti pa Andy Warhol-in.

Kënga është një homazh i çuditshëm për artistin e ndjerë vetëm një vit pas vdekjes së tij.

‘Andy Warhol Was Right’ – Warrant

Në vitin 1992, grupi Heavy Metal i Los Anxhelosit Warrant publikoi albumin e tyre të tretë në studio, Dog Eat Dog . Një nga momentet më të mira të albumit është “Andy Warhol Was Right”.

Titulli i këngës ka të ngjarë t’i përket thënies së Warholit, “Në të ardhmen, të gjithë do të jenë të famshëm për pesëmbëdhjetë minuta”, tash jo vetëm që Andy Warhol kishte të drejtë për këtë por edhe grupi Warrant të cilët në vitin 1992 e kuptuan që Warhol kishte të drejtë me këtë thënie.

Teksti i kësaj këngë përshkruan një personazh të paqëndrueshëm të dëshpëruar për famë dhe që flirton me idenë e vlerësimit të një personi të famshëm, me gjasë Warhol, i cili vetë i mbijetoi një pushkatimi në 1968.

‘Killing Andy Warhol’ – Simple Minds

Grupi Simple Minds pasi publikoi Neapolis, i cili mori vlerësime të ndryshme, një nga momentet më të qëndrueshme të grupit ishte kur publikuan këngën më titullin ‘Killing Andy Warhol’.

Vokalisti i grupit me këtë titull dhe tekstin e këngës ka të ngjarë që i referohet atentatit që iu bë Warhol-it në vitin 1968 nga feministja radikale Valerie Solanas. Mëgjithse plaga e shkaktuar nuk e vrau Warhol-i, mendohet se i shkaktoi një dëm të përhershëm dhe i cili ishte një faktor për vdekjen e tij rreth 19 vite më vonë.

‘Andy Warhol’ – David Bowie

Ylli i glam-rock-ut Dawid Bowie në vitin 1971 publikoi albumin e tij të famshëm ‘Hunky Dory’ , ky album kishte këngë si ‘Life on Mars’, ‘Changes’, dhe ‘Queen Bithch’, ndërsa brenda këtij albumi fshihet një perlë e frymëzuar nga Ëarhol dhe titulluar ‘Andy Warhol’.

Bowie shpërtheu më energji në vitet 1960 dhe ’70, dhe Bowie i magjepsur nga gjeniu i quditshëm të Amerikës bëri këtë kengë për nder të tij.

‘Style It Takes’ – Lou Reed dhe John Cale

Nga të gjitha këngët e shkruara për artistin legjendar të popit, Lou Reed dhe ish shoku i tij i grupit Velvet Underground , John Cale, zënë pjesën e luanit.

Duke e njohur intensivisht Ëarholin gjatë ngritjes së tyre të hershme në famë dhe duke qëndruar në kontakt për dy dekada deri në vdekjen e tij në 1987, Reed dhe Cale kishin shumë për të thënë për mikun e tyre të ndjerë.

Me kaq shumë për të thënë, nuk mund të pritej që dyshja ta kufizonin nderimin e tyre në një këngë të thjeshtë. Në vend të kësaj, të ftuarit e dashur të Warhol-it u ribashkuan në studio për albumin e tyre të parë të plotë bashkëpunues që nga White Light White Heat të vitit 1968.

Albumi i vitit 1990 u emërua Songs for Drella, Drella ishte një pseudonim i vjetër për Warhol-in duke bashkuar “Dracula” dhe “Cinderella”.

Albumi ishte një mrekulli krijuese që dokumentonte momente kritike të jetës së jashtëzakonshme të Warholit; ‘Style It Takes’ ishte ndoshta kulmi i fuqisë së albumit.

Andy Warhol ishte një vizionar për botën e artit. Në mënyrë tragjike, jeta e tij u ndërpre në vitin 1987 pasi vdiq nga komplikimet në një operacion rutinë.

Veprat e tij artistike mbeten një nga koleksionet më të kërkuara në botë. Imazhet dhe stili ikonë i Warhol vazhdon të frymëzojë shumë artistë në lëvizjen e artit modern.

“Në të ardhmen, të gjithë do të jenë të famshëm në botë për 15 minuta”

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika