Kërcënon Irani, thotë se do ta sulmojë çdo shtet që e hap hapësirën ajërore për Izraelin

Irani ka kërcënuar shtetet të cilat i lejojnë Izraelit ta përdor hapësirën ajrore. Ky kërcënim ka ardhur pas lëshimit të qindra dronëve dhe raketave në drejtim të Izraelit

Photo by Michael Gruber/Getty Images

Ministri i Mbrojtjes i Iranit, Brig. Gjenerali Mohammad Reza Ashtiani lëshoi një paralajmërim të ashpër për çdo vend që lejon Izraelin të përdorë hapësirën ajrore ose territorin e tij për të sulmuar Iranin, duke thënë se ata do të përballen me një “përgjigje vendimtare” nga Irani.

“Çdo vend që hap hapësirën e tij ajrore ose tokën ndaj Izraelit për të sulmuar Iranin, do të marrë përgjigjen tonë vendimtare”, raportoi lajmi shtetëror IRNA, duke cituar Ashtianin.

Ndryshe, sipas mediave ndërkombëtare, Irani i ka nisur rreth 100 dronë dhe disa raketa drejt Izraelit.

Nga Izraeli kanë thënë se janë të përgatitur për sulmin që po i vije.

ShBA-ja është shfaqur e gatshme ta ndihmojë Izraelin pa kushte.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika