Kërkohet nga Gjykata e Lartë që të pezullohet vendimi për ekstradimin e Adriatik Llalla

Adriatik Llalla ishte dënuar më dy vite burg nga Gjykata e Posaçme

Adriatik Llalla në SPAK

I dënuari, ish-kryeprokurori Adriatik Llalla, i është drejtuar, Gjykatës së Lartë, me një kërkesë që kjo e fundit ta pezullojë ekzekutimin e vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit.

Kërkesa e tij vije pak ditë para se të bëhet shqyrtimi i çështjes.

Ish-kryeprokurori Llalla

Sipas pretendimeve të Llalla-it burgosja e tij mund t’ia përkeqësonte shëndetin. Pasi ky i fundit vuan që një kohë të gjatë nga një sëmundje.

Struktura e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar (SPAK) e kishte shpallur në kërkimi ndërkombëtarë ish-kryeprokurorin Llalla, por vetëm një ditë kishte kaluar, kur i menjëhershëm kishte qenë reagimi i avokatit  të tij.

Ilustrimi

Ku ju kishte drejtuar me një kërkesë Gjykatës së Lartë për shtyrjen e ekzekutimit të vendimit për dy vite.

Llalla pas lëshimit të fletë arrestit ndërkombëtarë, ishte vetë dorëzuar autoriteteve Italiane, ku ndodhet ende në Itali.

Por është nën ethe së çfarë vendimi do të marrë gjykata më 22 prill lidhur me ekstradimin e tij.

Llalla akuzohet për katër vepra penale, përkatësisht për pastrim të produkteve të veprës penale, shpërdorimit të detyrës, mosdeklarimit të të ardhurave, si dhe mosdeklarimit të shumave të të hollave në kufi.

Në mars 2018, për herë të parë kanë filluar procedurat penale ndaj ish-kryeprokurorit Llalla nga ana e Prokurorisë së Durrësit dhe se procesin e kishte marrë për sipër SPAK pasi që lënda kishte kaluar tek Krimet e Rënda.

Pasi përfundoi mandatin e kryeprokurorit, Llalla kishte dhënë dorëheqje nga sistemi i drejtësisë dhe nuk i është nënshtrua vettingu-t.

Ndërsa Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) e ka shpallur atë persona non grata, duke i ndaluar atij dhe familjes së tij hyrjen në SHBA.

Më 20 maj të vitit 2021, Llalla është dënuar nga Gjykata e Posaçme me dy vjet burg, dhe për pesë vite i është mohuar të punoj në çdo post publik.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika