Këshilltari i Bislimit e demanton Hotin dhe mediat: Nuk janë dërguar 20 modalitete për targat

Mediat edhe ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti janë demantuar nga Klisman Kadiu i cili është këshilltari i zëvendëskryeministrit të Kosovës Besnik Bislimit, se e kanë keqcituar shefin e tij

Klisman Kadiu këshilltari i zëvendëskryeministrit të Kosovës Besnik Bislimit

Klisman Kadiu këshilltari i zëvendëskryeministrit të Kosovës Besnik Bislimit, ka reaguar pas raportimit të mediave edhe ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit për keqcitimi të Bislimit.

“Mediumet të cilat po e raportojnë këtë deklaratë, e gjithashtu dhe deputeti në fjalë, po e keqcitojnë deklarimin e zëvendëskryeministrit Bislimi”, ka shkruar në Facebook Kadiu.

“Tani deklarojnë nga qeveria se kanë dërguar në Bruksel 20 modalitete se si mund te veprohet. Po si mund të ketë 20 modalitete për zbatimin e ligjit?! Ose e zbaton ligjin, ose e dëgjon kërkesën e ShBA-së dhe e shtynë zbatimin e punon për marrëveshjen finale sipas këshillave të miqve. Rrugë të mesme nuk ka. Përrallat me qortime nuk janë zbatim i ligjit”, ka deklaruar Hoti.

Por sipas Kadiut “në intervistën e sotshme, ai ka thënë se është dërguar një shkresë, por jo një e tillë që përmban 20 modalitete”.

Më tej këshilltari Beslimit e ka publikuar deklarimi i saktë dhe i plotë të shefit të tij.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka bërë të ditur se kanë dërguar shkresë tek Miroslav Lajcak për çështjen e targave

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka bërë të ditur se i ka dërguar shkresë emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për çështjen e targave që nga java e ardhshme e deri në muajt në vijim.

Bislimi, nuk dha detaje për përmbajtjen e kësaj shkrese, duke thënë se kjo do ta dëmtonte procesin apo një dalje të mundhsme nga kriza.

Bislimi, në Tëvë1, tha se pjese e diskutimit janë rreth 20 modalitete.

“Ne jemi ende në kontakt me Lajçakun, sot i kemi dërguar edhe me shkrim atë mënyrën se si ne e shohim zhvillimin që nga java e ardhshme e deri në muajt në vijim. Dhe atë moment që ne kemi dakordim e bëjmë publike. Strategjikisht do të ishte gabim i madh nëse dalim e flasim për elemente të një procesi ende pa përfundu procesi është amatorizëm i madh nëse themi, [Jemi duke e kërku këtë por BE po na e ofron këtë]. Modalitetet janë 20 sosh, në 20 mund të jetë secili, por për të cilin ne kemi diskutuar, edhe të cilin jemi duke e suportuar është diçka tjetër”, ka thënë Bislimi.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, tha se Bashkimi Evropian është i interesuar të mos ketë tensione në veri të Kosovës derisa shtoi se ata nuk e kontestojnë të drejtën e Kosovës për t’i konvertuar targat ilegale në ato legale.

BE, sipas Bislimit është e brengosur apo siç ka thënë e “e ushqyer nga manipulimet dhe dezinformatat që përmes targave qeveria e Kosovës, po tenton të bëjë presion mbi ta”.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika