“Kështjella” e Kadaresë, urë lidhëse e Dua Lipës me origjinën shqiptare

Romani "Kështjella" i autorit Ismail Kadare ka ndihmuar artisten shqiptare, Dua Lipa që të mbajë lidhjen me prejardhjen e familjes dhe identitetin si shqiptare e Kosovës

Dua Lipa

Artistja shqiptare me renome botërore, Dua Lipa, në fjalimin e saj në ceremoninë e çmimeve “Booker” në Londër ka thënë se shkrimi i mirë ka fuqinë që t’i bëjë njerëzit të ndihen mirë.

Ndër të tjera, artistja Lipa vlerësoi librin “Kështjella” të shkrimtarit shqiptar, Ismail Kadare, që siç thotë ajo ky libër i testoi aftësitë e saj gjuhësore gjatë fëmijërisë.

Po ashtu, ajo ka theksuar se ky libër i ka ndihmuar që të mbajë lidhjet me prejardhjen e familjes së saj dhe identitetin si shqiptare e Kosovës.

“Kur kam qenë e re, familja ime vendosi të kthehej në Kosovë. Leximi i librave si ai “Kështjella” i Ismail Kadaresë testoi aftësitë e mia gjuhësore dhe më ndihmoi të lidhesha me prejardhjen e familjes dhe identitetin si shqiptare e Kosovës. Përmes Kadaresë mësova për shpirtin rezistues të shqiptarëve që e mban akoma Kosovën duke luftuar për njohjen e pavarësisë së saj”, ka thënë ajo.

Ajo ka theksuar se është një nder të jesh në mesin e disa prej mendjeve letrare më të mëdha të botës për të folur për leximin e një libri, si ndër kënaqësitë më të thella në botë.

 

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika