KFOR-i i gatshëm ta mbështesë Policinë në Veri

Pas sulmeve ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit, misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka konfirmuar gatishmërinë e saj për të mbështetur Policinë e Kosovës në rast nevoje apo kërkese.

Sipas një përgjigje dhënë për REL, KFOR thuhet se ka dënuar ashpër sulmet kundër pjesëtarëve të Policisë së Kosovës.

“Ne presim nga të gjitha palët të sillen në mënyrë të përgjegjshme dhe konstruktive dhe të përmbahen nga veprimet që mund të përshkallëzojnë tensionet pa nevojë dhe të ndikojnë negativisht në sigurinë e Kosovës dhe stabilitetin në rajon”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it.

Misioni i KFOR-it në Kosovë mbetet i fokusuar në “sigurimin e një ambienti të sigurt dhe lirisë së lëvizjes për të gjithë komunitetet që jetojnë në Kosovë”, thuhet ndër të tjera në përgjigjen e tyre.

Policia sulmohet me armë dhe granata, Sveçla e quan akt terrorist

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika