Kiev: Vritet gazetarja e REL-it

Si pasojë e sulmit me raketa në Kiev është vrarë gazetarja e Radio Evropës së Lirë, Vira Hyrych

Press

Vira Hyrych, një gazetare në Radio Evropa e Lirë (REL), ka vdekur si pasojë e sulmit me raketa të Rusisë në Kiev më datë 28 prill.

Thuhet se një raketë kishte goditur banesën e gazetares, shtoi Kuznetsova.

Vira Hyrych

Granatimet e Kievit më 28 prill u zhvilluan gjatë një vizite të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

“Në fund të 28 prillit, rusët sulmuan kryeqytetin ukrainas, me dy raketa që goditën lagjen Shevchenkivsky të qytetit. Raportimet e para thanë se dhjetë persona u plagosën dhe katër persona u shtruan në spital si pasojë e një sulmi me raketa në një pallat. Sipas Shërbimit Shtetëror të Emergjencave të Ukrainës, ndërtesa u shkatërrua pjesërisht”, raporton ukrinform.

Trupi i gazetares ishte gjetur i pajetë nën rrënojat e ndërtesës nga shpëtimtarët pak pas bombardimeve, ka bërë të ditur Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko.

Në Twitter, kolegia e saj ka raportuar se ajo vdiq si pasojë e goditjes ruse në një bllok banimi.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika