Kina mbron qëndrimin e luftës në Ukrainë, synon të thellojë lidhjet me Rusinë

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, ka thënë se tregtia dypalëshe mes dy vendeve po i afrohet objektivit prej 200 miliardë dollarësh, duke shtuar se projektet e mëdha të investimeve janë në zhvillim e sipër

Presidenti rus, Vladimir Putin me ministrin e Jashtëm të Kinës, Wang Yi

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, ka mbrojtur qëndrimin e Kinës për luftën në Ukrainë, dhe ka sugjeruar se ajo do të thellojë lidhjet me Rusinë vitin e ardhshëm, pasi ai mirëpriti “hapat historikë përpara” në marrëdhëniet kinezo-arabe.

Duke folur me video në një konferencë në kryeqytetin kinez, Wang, të dielën, ai fajësoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara të Amerikës për përkeqësimin e marrëdhënieve mes dy ekonomive më të mëdha në botë, duke thënë se Pekini ka “refuzuar me vendosmëri” “politikën e gabuar të Kinës” të Uashingtonit.

Kina është tërhequr kundër presionit perëndimor mbi tregtinë, teknologjinë, të drejtat e njeriut dhe pretendimet e saj për një pjesë të gjerë të Paqësorit Perëndimor, duke akuzuar SHBA-në për ngacmim.

Refuzimi i saj për të dënuar pushtimin e Ukrainës dhe për t’u bashkuar me të tjerët në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, ka prishur më tej lidhjet dhe ka nxitur një ndarje në zhvillim me pjesën më të madhe të Evropës.

“Për sa i përket krizës në Ukrainë, ne kemi mbështetur vazhdimisht parimet themelore të objektivitetit dhe paanshmërisë, pa favorizuar njërën apo tjetrën palë, apo duke i hedhur benzinë ​​zjarrit, akoma më pak, duke kërkuar përfitime egoiste nga situata”, ka thënë Wang, raprton Reuters.

Ai ka shtuar se Kina do të “thellojë besimin e ndërsjellë strategjik dhe bashkëpunimin reciprokisht të dobishëm” me Rusinë. Luftanijet nga të dy vendet zhvilluan stërvitje të përbashkëta detare në Detin e Kinës Lindore, javën e kaluar.

Wang ka thënë se tregtia dypalëshe midis dy vendeve po i afrohet objektivit prej 200 miliardë dollarësh “me një ritëm më të shpejtë”, duke shtuar se projektet e mëdha të investimeve janë në zhvillim e sipër.

Gjatë vizitës, Xi nënshkroi disa marrëveshje partneriteti strategjik dhe ekonomik, dhe tha se Kina do të vazhdojë të importojë sasi të mëdha nafte nga vendet e Gjirit dhe të zgjerojë importet e gazit natyror të lëngshëm.

Ndërkaq, Wang ka akuzuar SHBA-në për “ngacmim të njëanshëm” dhe tha se Kina do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në zgjidhjen e krizës në Ukrainë në mënyrën e vet, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme kineze.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika