Kina me karantinë për fshatrat e Shangha-it

Qytetet dhe fshatrat kineze është duke përjetuar një valë të re të pandemisë, ajo po vazhdon politikat e mbrojtjes nga COVID-19

Shanghai - Photograph: Jin Liwang/AP

Kina po vazhdon të ketë një politikë të rreptë për të mbajtur vendin nën kontrollin e përhapjes së koronavirusit. Përmes ‘tolerancës zero”, banorët e Shangai-t po detyrohen të zhvendosen në qendrat e karantinës.

Në zonat e karantinës, banorët do të qëndrojnë një javë. Personat me aftësi të kufizuar, fëmijët dhe të moshuarit mund të përjashtohen nga rregullat e reja.

Ilustrim

Në karantinë do të futen edhe personat që rezultojnë negativ me COVID-19, ndërsa në fshatin Beikai, sipas mediave kineze, janë evakuuar rreth 1 mijë njerëz gjatë natës, me strehim të përkohshëm për dezinfektim të zonës.

Nga banorët është kërkuar që t’i mbledhin gjërat e tyre, t’i lënë dollapët dhe portën e shtëpisë hapur. Për kafshët shtëpiake do të përkujdesen autoritetet relevante.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika