Kina regjistron numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë

Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, pavarësisht se masat kanë qenë të rrepta për eleminim të virusit

Ilustrim

Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve të përditshme me Covid që nga fillimi i pandemisë, pavarësisht masave të rrepta të krijuara për të eliminuar virusin.

Ka shpërthime në disa qytete të mëdha duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare Guangzhou, shkruan BBC-ja.

Të mërkurën, vendi ka regjistruar 31,527 raste më i lartë se kulmi prej rreth 28,000 i regjistruar në prill, kur qyteti i tij më i madh Shangai u mbyll.

Politika e Kinës për zero Covid ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

Sidoqoftë, vala në rritje e rasteve vjen gjithashtu disa javë pasi vendi qetësoi paksa disa nga kufizimet e tij Covid.

Ai shkurtoi karantinën për kontakte të ngushta nga shtatë ditë në një strukturë shtetërore në pesë ditë dhe tre ditë në shtëpi, dhe ndaloi regjistrimin e kontakteve dytësore, gjë që lejoi shumë më tepër njerëz të shmangin karantinimin.

Zyrtarët gjithashtu kanë kërkuar të shmangin zbatimin e bllokimeve të përgjithshme të llojit të duruar nga Shanghai në fillim të këtij viti.

Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe vdekjeve të para nga virusi në muaj, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë nga e premtja, njoftuan zyrtarët.

Ai pason protesta të dhunshme në një kompleks të madh industrial që i përket prodhuesit të iPhone Foxconn. Firma ka kërkuar falje për një “gabim teknik” në sistemet e saj të pagesave.

Histori të tjera vuajtjesh dhe dëshpërimi janë shpërndarë gjithashtu në internet ku ato kanë nxitur pakënaqësi publike.

Javën e kaluar, raportimet se një foshnjë në Zhengzhou vdiq për shkak se kujdesi i saj mjekësor u vonua nga kufizimet e Covid shkaktoi protesta të mëdha.

Si Covid po rritet sërish në Kinë?

Kina është ekonomia e fundit e madhe që ende ndjek një proces të çrrënjosjes së Covid me testime masive dhe rregulla bllokimi.

Megjithatë raste të virusit tani po regjistrohen në 31 provinca.

Presidenti Xi Jinping ka thënë se nevojiten kufizime të rrepta për të mbrojtur popullsinë e madhe të moshuar të vendit. Megjithatë, nivelet e vaksinimit janë më të ulëta se vendet e tjera të zhvilluara dhe vetëm gjysma e njerëzve të moshës mbi 80 vjeç kanë vaksinat e tyre primare.

Ndërsa Kina po sheh një rritje të infeksioneve tani, shkalla është ende shumë më e ulët se shumë ekonomi të tjera të përparuara në kulmin e tyre pandemik.

Numri zyrtar i vdekjeve në Kinë ka mbetur i ulët në pak më shumë se 5,200 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Kjo barazohet me tre vdekje nga Covid në çdo milion në Kinë, krahasuar me 3,000 për milion në SHBA dhe 2,400 për milion në MB.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika