Kina tërheq premtimin se nuk do të dërgojë trupa në Tajvan

Pekini zyrtar nëpërmjet një dokumenti që quhet "Çështja e Tajvanit dhe ribashkimi i Kinës në epokën e re", ka tërhequr premtimin se nuk  dotë dërgojë trupa në Tajvan

Ilustrim

Kina ka tërhequr një premtim për të mos dërguar trupa ose administratorë në Tajvan nëse merr kontrollin e ishullit, thuhet në një dokument zyrtar të publikuar të  mërkurën, duke sinjalizuar një vendim të presidentit Xi Jinping për t’i dhënë më pak autonomi se sa ishte ofruar më pare.

Letra e bardhë e Kinës mbi pozicionin e saj ndaj Tajvanit të vetëqeverisur pason disa ditë ushtrimesh ushtarake të paprecedentë pranë ishullit, të cilin Pekini e pretendon si territor i tij, në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi javën e kaluar, njofton Reuters.

Kina kishte thënë në dy letrat e mëparshme të bardha për Tajvanin, në 1993 dhe 2000, se “nuk do të dërgojë trupa apo personel administrativ për t’u vendosur në Tajvan” pasi të ketë arritur atë që Pekini e quan “ribashkim.

Kjo linjë, që synonte të siguronte Tajvanin se do të gëzonte autonomi pasi të bëhej një rajon i veçantë administrativ i Kinës, nuk u shfaq në letrën e bardhë të fundit.

Kjo do t’i ofronte njëfarë autonomie Tajvanit të sunduar në mënyrë demokratike për të ruajtur pjesërisht sistemet e tij sociale dhe politike.

Të gjitha partitë kryesore politike tajvaneze kanë refuzuar propozimin “një vend, dy sisteme” dhe ai nuk gëzon pothuajse asnjë mbështetje publike sipas sondazheve. Qeveria e Tajvanit thotë se vetëm njerëzit e ishullit mund të vendosin për të ardhmen e tyre.

Gjithashtu, edhe në në letrën e bardhë të vitit 2000 që thoshte “çdo gjë mund të negociohet” për sa kohë që Tajvani pranon se ka vetëm një Kinë dhe nuk kërkon pavarësinë, mungon gjithashtu në letrën e bardhë të fundit.

Këshilli i Çështjeve Kontinentale të Tajvanit e dënoi letrën e bardhë, duke thënë se ishte “plot gënjeshtra e mendimeve të dëshiruara dhe shpërfillte faktet” dhe se Republika e Kinës – emri zyrtar i Tajvanit – ishte një shtet sovran.

Letra e bardhë e përditësuar quhet “Çështja e Tajvanit dhe ribashkimi i Kinës në epokën e re”. “Epoka e re” është një term që zakonisht lidhet me sundimin e Xi. Xi pritet të sigurojë një mandat të tretë në një kongres të Partisë Komuniste më vonë këtë vit.

Tajvani ka jetuar nën kërcënimin e pushtimit kinez që nga viti 1949, kur qeveria e mundur e Republikës së Kinës iku në ishull pasi Partia Komuniste e Mao Ce Dunit fitoi një luftë civile.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika