Komandant Jashari vizitoi ushtrimin e përbashkët te pjesëtarëve të FSK-së me trupat amerikane

Në kuadër të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës komandanti i FSK-së, Gjenerallejtënant Bekim Jashari ka bërë vizitë nga afër në ushtrimet e trupave të FSK-së, të cilët po bëjnë ushtrime të përbashkëta me ushtarakët Amerikan në Ajova

Komandanti i FSK-së viziton ushtrimin e përbashkët të pjesëtarëve të FSK-së me trupat amerikane

Gjenerali Bashkim Jashari së bashku me komandantin e Gardës Kombëtare të Ajovas, Gjeneralin Corell kanë vizituar ushtarakët e FSK-së të cilët janë duke e realizuar konceptin e ushtrimit së bashku me ushtarakët Amerikanë.

Ky planifikim taktik u vëzhgua nga afër prej Komandantit të FSK-së.

“Komandanti i FSK-së vëzhgoi nga afër planifikimin taktik në nivel të kompanisë dhe batalionit si dhe ballafaqimin me zjarrin direkt të armikut”, thuhet në njoftimin e FSK-së.

Ilustrim

Sipas tyre synim i këtyre stërvitjeve që po kryhen është përgatitja më e mirë luftarake për fushëbetejë, si dhe ndërveprimi i përbashkët mes të dyja palëve.

“Personeli i FSK-së dhe ai i partnerëve tanë nga SHBA po tregojnë nivel të lartë profesional dhe përkushtim maksimal në përmbushjen e objektivave të ushtrimit”, vijon në postim.

Ilustrim

Ndërsa gjatë ditës së premte të 20 majit, Komandanti i FSK-së ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Komandantin e Gardës Kombëtare të Ajovës, Gjeneralmajor Benjamin Corell.

Ku kjo marrëveshje bashkëpunimi ka për qëllim rritjen dhe avancimin e partneritetit të të dyja forcave.

FSK në stërvitje ndërkombëtare në Gjermani

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika