Komandanti i KFOR-it: Situata e sigurisë në Kosovë është e qetë, por shumë e brishtë

"Aktualisht situata e përgjithshme e sigurisë në Kosovë është e qetë, por shumë e brishtë, e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme, për shkak të disa çështjeve të pazgjidhura ndonjëherë konvergjuese", kështu ka deklaruar komandanti i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia, në një takim me shefat e Mbrojtjes të NATO-s

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia, në takimin e Shefave të Mbrojtjes të NATO-s që është mbajtur të enjten, ka thënë se situata e përgjithshme e sigurisë në Kosovë është e qetë, por shumë e brishtë dhe e paqëndrueshme.

Ristuccia i ka falënderuar aleatët dhe partnerët për kontributin e tyre në përkrahjen e misionit të KFOR-it.

“Aktualisht situata e përgjithshme e sigurisë në Kosovë është e qetë, por shumë e brishtë, e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme, për shkak të disa çështjeve të pazgjidhura, ndonjëherë konvergjuese”, kështu ka njoftuar KFOR-i në Twitter.

Gjeneral-majori, Angelo Michele Ristuccia, ka theksuar se KFOR-i vazhdon të zbatojë çdo ditë dhe në mënyrë të paanshme mandatin e tij të OKB-së, për të ruajtur sigurinë dhe lirinë e lëvizjes, dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse është e nevojshme.

“KFOR-i po zbaton çdo ditë dhe në mënyrë të paanshme mandatin që i buron nga OKB-ja, e që ka për qëllim lirinë e lëvizjes dhe ruajtjen e sigurisë”.

Po ashtu, ai ka theksuar se po krijon kushte që të konsolidohet dhe të ecë para dialogu i lehtësuar nga BE-ja në mes të Kosovës dhe Serbisë.

 

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika