Komandanti i KFOR-it takohet me Rakiqin dhe kryetarët e komunave veriore

Goran Rakiq, kryetari i Listës Serbe bashkë me kryetarët serbë të komunave veriore janë takuar me komandantin e KFOR-it në Kosovë, Ferenc Kajari, takim në të cilin kanë diskutuar për sigurinë dhe tensionet e fundit në veri

Foto: Tanjug Kryetarët e komunave veriore, kryetari i listës Serbe, Goran Rakiq dhe Komandanti i KFOR-IT, Ferenc Kajari

Të enjten e 11 gushtit, kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherësh edhe ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Republikës së Kosovës, bashkë me kryetarët serbë të komunave veriore janë takuar me komandantin e KFOR-it në Kosovë, Ferenc Kajari, raporton mediumi serb, Tanjug.

Sipas mediumit serb, Goran Rakiq ka thënë se ruajtja e paqes dhe stabilitetit është qëllimi parësor, prandaj KFOR-i mbetet i garantues se situata e sigurisë në Kosovë nuk do të përshkallëzohet.

“Ruajtja e paqes dhe stabilitetit është qëllimi ynë parësor, andaj KFOR-i duhet të mbetet i sigurt se situata e sigurisë në Kosovë nuk do të përshkallëzohet për shkak të marrëveshjes për reciprocitet me Kosovën dhe njoftimit se me 1 shtator do të vazhdojë regjistrimi i automjeteve dhe lëshimi i dokumenteve hyrje-dalje”, nga autoritetet shtetërore të Kosovës.

Ndër të tjera në këtë takim ata kanë thënë se “Jemi të vendosur që si përfaqësues legjitimë të serbëve të punojmë në zgjidhje që do të tejkalojnë tensionet, por për një gjë të tillë duhet konstruktivitet nga palët e kundërta”.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika