Komandanti nga Kosova në Turqi: Shpresojmë që me ekipet tona të ndihmojmë sado të mundemi

Egzon Syla, komandant i grupit të kërkim-shpëtimit nga Kosova ka dhënë një intervistë në Turqi lidhur me tërmetet e ndodhura atje. Ai ka treguar se janë një ekip prej 30 vetash, e gjithashtu kanë edhe qen për kërkim-shpëtim

Egzon Syla. komandant i grupit të kërkim shpëtimit nga Kosova

Gazetari i A2 CNN që ka udhëtuar në Turqi dhe po raporton lidhur me situatën e krijuar nga tërmetet që nisën ditën e hënë, ka realizuar një intervistë me komandantin e grupit të kërkim shpëtimit nga Kosova, Egzon Sylën.

Syla në intervistë është shprehur se grupi përbëhet nga më shumë se 30 veta, të cilët janë të specializuar për situata të tilla, ndërsa kanë edhe qen për kërkim-shpëtim.

“Shprehim ngushëllime për popullin dhe fatkeqësinë që ka ndodhë këtu, shpresojmë që edhe të lënduarit sa më shpejtë të shërohen”, ka thënë Syla.

“Kemi nisur dje udhëtimin  me aeroplan, por për shkak të fluksit të fluturimeve ende nuk kemi arritur në zonën ku do të ndërhyjmë. Ne kemi dy ekipe të kërkim-shpëtimit urban që janë të specializuara për këtë punë, kemi gjithashtu edhe  qen të kërkim-shpetimit. Shpresojmë që me kapacitetet tona t’ia dalim të ndihmojmë me sado të mundemi. Kemi një grup më shumë se 30 veta, shpresojmë të ia dalim mbanë dhe të ndihmojmë sa do pak”, u shpreh Syla, komandant i grupit.

 

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika