Kompania mëmë e Google, Alphabet planifikon të pushojë nga puna 12 mijë punëtorë

Kompania mëmë e Google, Alphabet Inc ka njoftuar të premten për 12 mijë shkarkime të vendeve të punës, më shumë se 6 për qind e fuqisë punëtore të saj globale, duke u bërë gjigandi më i fundit i teknologjisë që shkurtohet pas vitesh rritjeje dhe punësimesh të bollshme

Foto ilustruese

Kompania mëmë e Google, Alphabet Inc planifikon të eliminoj rreth 12 mijë vende pune, ose 6 për qind të fuqisë së saj punëtore, ka thënë kompania të premten, në shkurtimet më të fundit për të tronditur sektorin e teknologjisë.

Sundar Pichai, CEO i Alphabet, ka thënë në një memo të stafit të ndarë me Reuters se kompania kishte zgjeruar me shpejtësi numrin e punonjësve në vitet e fundit “për një realitet ekonomik të ndryshëm nga ai me të cilin përballemi sot”.

“Unë marr përgjegjësinë e plotë për vendimet që na çuan këtu”, ka thënë ai, raporton Reuters.

Shkurtimet vijnë disa ditë pasi rivali Microsoft Corp ka thënë se do të pushonte nga puna 10 mijë punëtorë.

Humbjet e vendeve të punës në Alphabet prekin ekipet në të gjithë kompaninë duke përfshirë rekrutimin dhe disa funksione të korporatës, si dhe disa ekipe inxhinierike dhe produktesh.

Pushimet nga puna janë globale dhe ndikojnë menjëherë në stafin amerikan.

Alphabet tashmë u ka dërguar email punonjësve të prekur, thuhet në memorandum, ndërsa procesi do të zgjasë më shumë në vendet e tjera për shkak të ligjeve dhe praktikave lokale të punësimit.

Lajmi vjen gjatë një periudhe pasigurie ekonomike si dhe premtime teknologjike, në të cilën Google dhe Microsoft kanë investuar në një zonë në zhvillim të softuerit të njohur si inteligjenca artificiale gjeneruese.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika