Komuna e Obiliqit fiton grant mbi 700 mijë euro për performancën më të mirë komunale

Komuna e Obiliqit ka shënuar një sukses të shkëlqyer në transparencën dhe llogaridhënien në shërbim të qytetarëve, duke u renditur e dyta në nivel vendi për vitin 2022. Ky rezultat paraqet një përpjekje të përkushtuar dhe një performancë të jashtëzakonshme nga qeverisja komunale

Komuna e Obiliqit

Komuna e Obiliqit ka arritur një rezultat të shkëlqyer në transparencë e llogaridhënie në shërbim të qytetarëve, duke u renditur e dyta në nivel vendi për vitin 2022.

Kjo është një pasqyrë e përkushtimit dhe e performancës së mirë që ka treguar qeverisja komunale nën udhëheqjen e kryetarit Xhafer Gashi.

Si një shpërblim për këtë arritje, “Komuna e Obiliqit është përfituese e Grantit të Performancës Komunale (GPK) në vlerë prej 707,119.98 euro, i cili financohet nga Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Zyra Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim, Suedia dhe Norvegjia. Ky grant do të shfrytëzohet për të realizuar projekte dhe investime që do të kontribuojnë në zhvillimin ekonomik dhe social të komunës”.

Ministri i MAPL-së, Elbert Krasniqi, e përshëndeti komunën e Obiliqit për rezultatin e lartë në transparencë e llogaridhënie dhe e inkurajoi të vazhdojë me këtë ritëm.

Ndryshe, GPK-ja është një program që vlerëson dhe shpërblen komunat për arritjet e tyre në fusha të caktuara të qeverisjes lokale, siç janë transparenca, llogaridhënie, menaxhimi financiar, planifikimi strategjik dhe sundimi i ligjit.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika