Komuna e Skenderajt hap fondin për t’i ndihmuar familjet e prekura nga vërshimet

Komuna e Skenderajt e ka hapur fondin përmes të cilit synon t’i ndihmojë familjet e prekura nga vërshimet

Vërshimet në Skënderaj

Javën e kaluar vërshimet e mëdha kanë shkaktuar shumë dëme materiale në disa komuna të Kosovës.

Njëra nga to ishte edhe komuna e Skenderajt, ku shumë familje mbetën pa shtëpitë e tyre si shkak i përmbytjeve.

Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku, ka njoftuar se është krijuar një fond përmes së cilit synohet t’u ndihmohet familjeve që janë prekur nga vërshimet e javës së kaluar.

“Me qëllim të përballimit të situatës së rëndë që është krijuar pas vërshimeve në komunën tonë, lus të gjithë qytetarët brenda dhe jashtë vendit, bizneset, shoqatat bamirëse, fondacionet e gjithë njerëzit e vullnetit të mirë, që të kontribuojnë në këtë fond përmes të cilit do të ndihmohen familjet që kanë pësuar nga kjo fatkeqësi natyrore dhe do të bëhet rindërtimi i zonave të shkatërruara të Skenderajt”, ka shkruar Lushtaku.

Kryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nura deklaroi se dëmi nga përmbytjet në këtë komunë është vlerësuar në 10 milionë euro.

Nura ka thënë se përmbytjet kanë dëmtuar jashtëzakonisht infrastrukturën publike, teksa shtoi se 11 ura janë shkatërruar totalisht.

Përveç në Skenderaj, dëme të mëdha pati edhe në komunën e Mitrovicës, atë të Klinës e Drenasit.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika